Avusor Yaylası - Dobecelezane Gölü (Büyük Göl, Kemerli Göl)

Ulaşım
Avusor Yaylası’na ulaşabilmek için Ayder Yaylası'ndan minibüse binmeniz gerekiyor. Minibüslerin saatleri var ama kişi sayısı az olduğunda daha geç kalkabiliyor ya da tamamen dolduğunda daha erken. Ayder Yaylası'na gelmek için ise Rize'den kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Ayder Yaylası’na Pazar’dan sürekli, Rize'den ise sabahları (9-10-11) direkt minibüs var. Rize'den Ayder 80 km ve 1.5 saat sürüyor. Rize-Çamlıhemşin 60 km, Çamlıhemşin-Ayder 20 km. Ayder-Avusor arasındaki toprak yol oldukça kötü durumda. Arabanızla geliyorsanız çıkmakta zorlanabilirsiniz. Minibüsle 1 saat süren 11.5 km’lik bu yolu yürüyerek de çıkan dağcılara rastlayabilirsiniz.

Avusor Yaylası
Avusor Yaylası, bir Laz yaylası. Çoğunlukla taş evlerin bulunduğu bu yayla, Kemerli Kaçkar Tepesinin ve Altıparmak Dağları'nın alt kısmında yer alıyor. 2300 m yükseklikeki bu yaylada iki kafe ve bir bakkal bulunuyor. Kafeye ait tuvalet de mevcut. Yaylada çadırda kalmak isterseniz akşam bu kafelerde vakit geçirebilirsiniz. Ayder'e yakınlığı nedeniyle her gün ziyaretçilerin uğradığı bu yayla, tırmanış yapan dağcıların da geçiş noktası. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlere alışkın olan bu yaylada, kendinizi rahat hissedeceksiniz. 

Rota
2 km uzunluğundaki bu rota yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Başlamak için Avusor Yaylası'ndaki kafenin yanından derenin karşısına geçmeniz gerekiyor. Geçtikten sonra solunuzdaki tepenin kenarındaki patika yolu uzaktan göreceksiniz. Göremeseniz bile yayladakiler size mutlaka yardımcı olacaktır. Tepeye doğru ilerlerken sağ tarafınızda yaylanın elektriğinin üretildiği dinamoya rastlayacaksınız. Tepedeki patikada yürüdükçe yavaş yavaş yükseleceksiniz ve şanslıysanız yaylanın girişine kadar sokulan sis bulutunu seyrederek ilerleyeceksiniz. Çok sık ziyaret edilen bir göl olduğu için patika oldukça belirgin. Dobecelezane Gölü’ne, Avusor Gölü, Kemerli Göl ya da Büyük Göl dendiği de oluyor. Dobecelezane, Lazca bir isim. Tam anlamını maalesef öğrenemedik. Soğuksu ya da Parlaksu diyenler oldu. Soğuksu olma olasılığı yüksek çünkü gölün suyu gerçekten çok soğuk, ayağınızı sokup keyif yapmak istiyorsunuz ancak 1-2 dakika bile dayanmak zor. Gölün bulunduğu yer 2670 m yükseklikte.