Sakarya Maden Deresi - Şelale

Ulaşım
Maden Deresine TEM Otoyolundan İstanbul tarafından geliyorsanız Hendek Adapazarı çıkışından çıkarak, Ankara yönünden geliyorsanız Hendek çıkışından çıkarak ulaşabilirsiniz. Her iki yerden de mesafe yaklaşık aynı. Biz İstanbul'dan gelirken gidiş ve gelişte farklı yollar görmek için, gelirken Hendek'ten dönerken Adapazarı üzerinden döndük. İstanbul Maden Deresi arası 225 km. TEM Hendek çıkışından çıktığınızda. 7km sonra Hendek'e varıyorsunuz. Hendek'e vardığınızda sağa doğru Şehir Merkezi tabelasını gördüğünüzde siz sola doğru Kocaali'ye döneceksiniz. Kestanepınarı köyünü geçtikten sonra Kirazlı Köyüne varacaksınız. Köy meydanından sola doğru Akpınar tabelasını göreceksiniz. Sola doğru bu yolu takip ettiğinizde 1 km sonra Antik Maden Tesislerine ve dereye ulaşacaksınız.

Adapazarı üzerinden gelirken ise, TEM Adapazarı çıkışından çıkıp önce Adapazarı'na varıyorsunuz. Buradan Karasu istikametine devam ediyorsunuz. Adapazarı Karasu sapağı 50 km. Karasu'yu geçip Kocaali'ye devam ederken sağda bulunan Maden Deresi/Şelale tabelası ile Kuyumculu Köyü'ne dönüyorsunuz. Kuyumculu Köyünden itibaren yine Maden Deresi/Şelale tabelasını takip edebilirsiniz.

Konaklama
Normalde burada kalabileceğiniz bir pansiyon yok. Önceden Alemdar Tesisleri olan işletmeyi artık Antik Maden Tesisleri işletiyor. Bu tesis için belli ki çok para harcanmış. Gerçekten de çok güzel bir tesis. Ama otel kısmı bitirilememiş. Biz burada çadırda kaldık. Tesisi şu an Sezai Çağlayan işletiyor. Kendisine ulaşabileceğiniz telefon numaraları: 0 (536) 670 1905 ve 0 (538) 931 1550. tesiste bir de restoran bulunuyor. Burada alabalık yeme şansınız var.

Antik Maden Tesisleri Telefon No: 0 212 662 9292

Not: Bölgede yaban çileği bulunuyor. Özellikle fındık bahçelerinin kenarlarında bol miktarda mevcut. Mayıs'ın sonu Haziran başında buraya gelirseniz yaban çileği yeme şansını bulabilirsiniz.

Rota
Rotamız gidiş-dönüş 4,5 km lik bir rota. Rota çık kısa olmasına rağmen, yol boyunca geçeceğiniz eski maden işletmelerinden kalma tüneller rotayı keyifli hale getiriyor. Rotanın sonunda bahsedilen şelale ise, yine eskiden yağılmış bir baraj ile oluşan bir şelale. Şelaleye ulaşmak için tesisin içindeki meydana geliyorsunuz. Bu meydan da hala maden kalıntılarını görmeniz mümkün. Meydanda bulunan çeşmeden sonraki tuvaletin hemen önünden yukarı çıkan patikayı bulun. Bu patika hemen üstte bir yola bağlanıyor. Bu yolu takip ederek sonuna ulaşın. En sonunda yol sağda yine dereye ulaşıyor. Bu kıvrımda önünüzde ormana giren patikayı göreceksiniz. Bundan sonra bu patikayı takip edin. Bu patika sizi 2-3 tünelden geçirerek şelaleye ulaştıracak.