Roma

Tam bir açıkhava müzesi olan Roma'da gezip görebileceğiniz çok sayıda meydan, çeşme, müze ve park bulunuyor. Vatikan şehrinin de içinde bulunduğu Roma'yı çok da yorulmadan keyifle gezebilmek için en az 3-4 gün ayırmanızda fayda var.

Roma'da kaldığınız süre içerisinde öncelikle nasıl bir gezi yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu şehirde yüzlerce müze var ve eğer müze meraklısıysanız belkide günler ayırmanız gerekir.  En azından kapalı olan müzeleri gezi dışında bırakırsanız, açık hava müzelerini yani antik şehir kalıntılarının ve kalelerin olduğu müzeleri, şehrin cıvıl cıvıl meydanlarını, çeşmelerin olduğu alanları, çok geniş bir alana kurulu olan şehir parkını, Botanik Bahçesini gezerek 2-3 gün geçirebilirsiniz.

Roma'da ulaşım için metro ve otobüs hattını kullanmanız gerekecektir. 4 Euro karşılığında günlük bilet satın alabilir ve bu biletle tüm metro ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca hem ulaşımı hem de birçok müzeye ücretsiz giriş yapmanızı sağlayan 3 yada 7 günlük Roma Pass biletleriyle daha ekonomik bir gezi yapabilirsiniz. 

Tevere nehri şehrin ortasından geçiyor ve özellikle geceleri şehre güzel bir görüntü sağlıyor. Nehir boyunca yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

Sant' Angelo Kalesi, şehri yukarıdan seyredebileceğiniz güzel bir nokta. Kale aynı zamanda Ulusal Müze ve her katında sergilenen tarihi eserler bulunuyor.
 
İçinde hayvanat bahçesinin de olduğu şehir parkı keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz dinlendirici bir mekan.

Piazza Navona, şehirde rastlayacağınız birçok meydandan sadece biri. Ortasında Dört Mevsim Çeşmesinin bulunduğu, bütün gün farklı noktalarında değişik grupların müzik yaptığı, ressamların standlarının yer aldığı, pandomim yada kukla sanatçılarının gösteri yaptığı çok hareketli bir meydan. Görmemezlik etmeyin.