Bölgeler

Trakya Bölgesi özellikle Marmara Denizinin kuzey sahili ve Saros Körfezi ile öne çıkıyor. Marmara denizinden faydalanmak için bölgenin yaz aylarında gezilmesini önerebiliriz.

İlgili Yerler

Limanköy

Limanköy, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı bir balıkçı köyü. Limanköye gitmek için öncelikle İğneada'ya gelmeniz gerekiyor. İğneada'dan Limanköy yaklaşık 7,5 km. Dilerseniz İğneada'da konaklayıp Limanköy'e günübirlik gezi yapabilirsiniz. Limanköy'ün en güzel yeri hiç kuşkusuz köy meydanındaki kahvesi.

İğneada

İğneada, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. İstanbula uzaklığı yaklaşık 250km dir. Buraya ulaşmak için takip edeceğiniz en güzel rota  İstanbul - Saray - Vize - Poyralı - Demirköy ve İğneada rotasıdır. İstanbuldan gelirken otobandan Çerkezköy çıkışından çıkıyorsunuz. Önce Saray, ardından Vize'ye doğru geliyorsunuz. Vize'den Pınarhisar tabelalarını takip ederek Poyralıya ulaşıyorsunuz. Poyralı'dan Demirköy'e geçip, buradan İğneada'ya varabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Özellikle Poyralı'dan sonraki yol orman içinden geçen çok keyifli bir yol.

Kıyıköy

Kıyıköy merkezde Atatürk Parkı var. Burada sabah kahvaltınızı keyifle yapabilirsiniz. Genellikle dışarıdan gelen ziyaretçilerin güne ilk başlangıç noktası burada kahvaltı yapmak oluyor. Kıyıköy’de bol bol pansiyon bulunuyor. Merkezde yürürken çevrenize bakınmaya başlarsanız mutlaka birileri size pansiyon ayarlamaya çalışacaktır.

Güzelköy

Güzelköy, Tekirdağ Şarköy'e bağlı bir köy. Eski adı Melen'dir. Köy meydanında asırlık bir çınar ağacı var. Bu ağacın altındaki kahvede çay içmek size güzel gelecektir.

Uçmakdere

Uçmakdere İstanbul'a 175 km uzaklıkta, Marmara ve Avşa adalarının tam karşısında bir köy. Köy eski bir Rum yerleşimi ve köyün tamamı SİT alanı ilan edilmiş.

İlgili Rotalar

Yalıköy - Çilingoz Milli Parkı - Karacaköy - Yalıköy Bisiklet Turu

Rota için kararımız, Yalıköy'den çıktıktan sonra Çilingoz Milli Parkı'nın içinden geçerek ana yola varmak ve buradan tekrar Yalıköy kavşağına kadar ilerleyip, Karamandere, Karacaköy üzerinden tekrar Yalıköy'e varmak oldu. Toplam yolumuz 62km olup, toplam tırmanışımız yaklaşık 1000 metre oldu.

İğneada - Limanköy

İğneada - Limanköy 7.5 km lik bir rota. İki yerleşim yeri arası tamamen asfalt. Trekkingden çok, İğneadaya tatil yapmaya geldiğinizde vakit geçirebileceğiniz bir rota. Rotanın yarısı deniz kenarında, diğer yarısı ise gidişte orman içinden, dönüşte liman tarafında bulunuyor. Sonbaharda bu rotayı yapmak, özellikle orman içinden geçerken oldukça hoş olacaktır.

Uçmakdere - Güzelköy

Yürüyüş toplamda 5-7 saat arası sürüyor. Tabi bu sizin dinlenme ve yürüme potansiyelinize göre değişiyor. Rotanın başlangıç noktası Uçmakdere köyü girişinde. Çınar Kampingden Uçmakdereye yaklaşık 500m lik bir mesafe var. Bu mesafe asfalt yoldan oluşuyor. Bu kısa mesafe üzerinde de gayet hoş bir manzara bulmak mümkün.Tüm rota üzerinde 5-6 yerde çeşme bulabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda çok fazla su depolamanıza gerek yok. Rotanın en yüksek yeri 900 mt. Deniz kenarından çıktığınız düşünülürse bir günde 900 mt çıkmak hiç de fena değil.

İlgili Kamplar

Tarık'ın Yeri

Tarık'ın Yeri, Kıyıköy'de Pabuçdere nin hemen yanına kurulu bir kamp alanı. Dere üzerinde yüzen dubalarda yemek yiyebilirsiniz ve akşamlaı özel olarak hazırlanmış kamp ateşi alanında ateş karşısında vakit geçirebilirsiniz.

Çilingoz Ormaniçi Kamp Alanı

Bu kamp alanı yaz sezonunda gelinecek bir kamp alanı değil.Özellikle hafta sonu piknikçilerinden dolayı çok kalabalık oluyor. İnsanların sabahlara kadar uyumadan mangal yaptığına şahit olabilirsiniz. Yerleşim yeri ve deniz pis. Kendinizi rahat hisetmiyorsunuz. Deniz tehlikeli bir deniz. Bu yüzden sürekli cankurtaran gözetimi mevcut.

Mocamp - Çınar Kamping

Mayıs 2008 de gittiğimiz bu kamp belediye ile arasında yaşadığı sorundan dolayı kapalı durumdaydı. Alanda hizmet verilmemesine rağmen çadır kurabildik. Ama, özellikle günübirlik gelen piknikçilerden kaynaklı süreki kirlenen bir ortama sahip. Tesis belediye ile olan sorunu halledip açılmadığı taktirde kalınabilir olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

İlgili Bölgeler

İstanbul

İstanbul, tüm ilçelerini içine katarak düşünüldüğünde bir bölge olmayı hakedecek büyüklüktedir. Tabi kamp, gezi alanları daha çok Şile, Ağva, Çatalca gibi merkeze uzak yerlerde bulunmaktadır.Yine de İstanbul dışında yaşayan insanlar için kamp yapmaya İstanbula gidiyorum demek ürkütücü gelebilir.