Yerler

Türkiye > Erzurum > İspir > Sırakonaklar

Sırakonaklar köyünün yüksekliği 2000 m. Bu köy Erzurum'un İspir ilçesine bağlı bir köy. Buna rağmen köyün % 90'ı Rizeli. Dolayısıyla kendinizi Erzurum'da değil Rize'de hissediyorsunuz. Bu köy eski bir Ermeni köyüymüş. Burası yayla olmadığı için kış aylarında da kalınıyor. Yolda karşılaştığımız, başka bir köyden gelen bir kaç kişi, bizi define arayıcısı zannedip, zorla yardım teklif etmeye çalıştılar. Bir türlü elimizdeki aletin sadece GPS olduğuna ve gezi amaçlı dolaştığımıza ikna edemedik. Sırakonaklar'da 2 adet pansiyon var. Birisi her zaman açık olmayabilir. Diğerinde de 3 kişilik yer var. Ama yer olmasa bile size yemek veriyorlar. Çadırda kalmak isterseniz göreceğiniz herhangi bir düzlükte kamp kurabilirsiniz. Köylüler çadır konusunda sorun çıkarmıyorlar.

İlgili Rotalar

Dilberdüzü - Sırakonaklar

Rota toplamda sırtınızda 13-14 kilo yükve molalarla beraber 8 saatte tamamlanıyor. Rota 10 km lik bir mesafe olmasına rağmen dere boyunca değil de, dağın eteğinden gittiğimiz için bu kadar uzun sürdü. Nastaf'tan Dilberdüzü'ne ulaştığınız noktadan sola doğru kıvrıldığınızda karşınıza çıkan patika rotanın başlangıcıdır. Başlangıçta düz olan sonrasında dağa direk tırmanış gerektiren zorlu bir çıkış sizi bekliyor. Bu çıkışın sonunda rotanın en yüksek noktası olan 3290 m ye ulaşılıyor. Buraya yaklaşık 2 saatte varılıyor.

İlgili Bölgeler

Kaçkarlar

Kaçkarlar, Karadeniz dendiğinde ilk akla gelen bölgedir. Bu bölge belki de yabancıların yerlilerden daha fazla geldiği bölgelerden biridir. Özellikle İsrail vatandaşlarının bu bölgeye ilgisi büyük. Dolayısıyla buradaki rotalar hakkında ellerindeki bilgiler çok kaliteli. Bu bölgedeki geziler için en az birer haftalık tatil planları yapmanızda fayda var.