Yerler

Samos, Yunanistan adalarından biri. Samos'a Kuşadası ve Sığacıktan gidebiliyorsunuz. Biz o tarihlerde Sığacık'ta olduğumuz için Sığacık'tan ulaşımı sağladık. Feribot ile Sığacık'tan Samos 1,5 saat sürüyor.

Şarapları, evleri ve Matematik Köyü ile ünlenmiş adı üzerinde şirin bir yerleşim yeri. İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunuyor ve tatil planınızın içine aynı zamanda Efes Harabelerini'de katabileceğiniz bir mevkide yer alıyor.

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti Roma, Yunan ve Türk olmak üzere farklı medeniyetlerin esintisini içermektedir. Oldukça büyük olan Efes Antik Kenti içerisinde, kütüphane, tapınaklar, uzun yollar ve konaklamayı sağlayan yapılar bulunuyor.

Klaros oniki İon kentinden biri olan Kolophon’a ait bir kehanet merkezidir. İki kent arasında kurulmuş olan Klaros, Kolophon’un 13 km. güneyinde, Notion’un (deniz üzerindeki Kolophon) 2 km. kuzeyinde yer alır. Buradaki Apollon Tapınağı, Delphi ve Didim’deki gibi kehanet merkezi olarak uzun zaman büyük önem taşımıştır.

Uzun zamandır Kars'a gitmek istiyorduk ama özellikle kışın Doğu Ekspresini kullanarak bu yolculuğu yapmak istiyorduk. Sonunda muradımıza erdik ve Ocak ayının ortasında yaklaşık 24 saat süren bir yolculukla Kars'a ulaşıp, Çıldır Gölü'nü donmuş halde ziyaret edebildik.

Kaçkarlar denilince ilk akla gelen yerlerden birisi Ayder Yaylasıdır. Tabi artık yayla olmaktan çıkmış durumda. Tamamen turistik bir merkez haline gelmiş. Ayder Yaylasına geldiğinizde burasını aslında Kavrun Yaylasına bir geçiş olarak kullanırsınız. Ayder, Çamlıhemşin'e 17 km uzaklıktadır. Yol tamamen asfalt olduğu için ulaşım çok rahattır.

Yukarı Kavrun Yaylası, Kaçkarlar dendiğinde ismini en çok duyacağınız yaylalardan biridir. Yaklaşık 2250m yükseklikte olan bu yaylada 1-2 pansiyon ve kafe bulunmaktadır. En son 2007 yılında gittiğim Yukarı Kavrun Yaylasında Şahin Pansiyon Kafesini yenilenmiş buldum.

Kafanızda Kaçkarlar'a gitmek var ise ilk duyacağınız ismlerin başında Çamlıhemşin gelir. Ayder, Kavrun, Zilkale, Çat vb yerlere gitmek için önünüze çıkan ilk duraktır Çamlıhemşin. Karadeniz sahil yolunda, Rize'nin Pazar ile Ardeşen ilçeleri arasında Ardeşen'e 3km kala Fırtına Deresi boyunca içeri ilerleyince 20km sonra Çamlıhemşin'e ulaşabilirsiniz.

Bir karadeniz gezisi yapıyorsanız ve Giresun'dan geçecekseniz Kümbet Yaylası'nı görmeden ilerlemeyin. Nasıl Kaçkarlar deyince akla hemen Ayder Yaylası geliyor ise, Giresun deyince de akla Kümbet Yaylası gelir. Kümbet Yaylası 1600m yükseklikte ve henüz Ayder kadar bozulmamış bir yayla. Buraya çıktığınızda yapacağınız ilk şey o güzel pidesi ile kilo işi et yemek.

Giresun ili, Karadeniz sahil yolu boyunca kurulu olan diğer yerleşim yerleri gibi bol bol betonlaşmanın olduğu bir sahil şehri. "Gelişme"yi daha fazla apartman yapmak ile aynı gören anlayış tüm sahil boyunca kendisini gösteriyor. Giresun da gideceğiniz başlıca yerlerden biri Giresun Kalesidir. Kale küçük bir yarımadanın tepesinde kalıyor.

Sinop, Türkiye'nin kuzeyde en uç noktası olan İnce Burun'a ev sahipliği yapar. Sinopta sevdiğim şeylerden biri şehre gelen yolun bir geçiş yolu olmaması ve şehirde sonlanmasıdır. Sinop denince akla ilk gelen yerlerden birisi Sinop Cezaevi ve kalesi iken, ilk kişiler ise Sinop'lu Diyojen ve Sinop cezaevinde 1 yıl yatmış, dillere destan şiirlerini yazmış ve bu şiirlerinden türküler yapılmış olan Sabahattin Ali'dir.

Dereova Şelalesine Dersim'in Nazımiye ilçesinden geçilerek gidiliyor. Nazımiye ilçesinin içine girmeden Dereova tabelasını görüyorsunuz ve bundan sonra da sizi sürekli Dereova Şelalesi tabelaları yönlendiriyor. Nazımiye'den yaklaşık 20-30 dakikada şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Burada şelalenin hemen altında bir işletme bulunuyor.

Mudanya ve Tirilye'nin en güzel yanı İstanbul'da oturanlar için arabaya ihtiyaç duymadan rahat bir ulaşımla gidilebilmesidir. Her iki yerleşim için toplamda bir gece iki günlük tatil yeterli olacaktır. Daha küçük olmasına rağmen daha çok vakit geçireceğiniz yer Tirilye olacaktır.

Muğla'nın istisnasız en güzel olaylarından birisi, havasıdır. Nemli bir yapısı olmadığından temmuz sıcağında rahatlıkla etrafı dolaştım, akşamları üzerime pike alarak uyudum. Yine güzel yanlarından bir diğeri, şehrin küçük olmasından kaynaklı her yeri yürüyerek gezebilmek.

Pertek adının geldiği yer olarak iki görüş mevcut. Bir tanesi Pertek adının büyük ve yırtıcı bir kuş olduğu, diğeri ise Pertek adının Kale demek olduğudur.