Malzemeler

Bisikletimin su bölmesine sığacak boyutlarda 0.47 litrelik bir termosum vardı ve bu termos bana yeterli geliyordu. Hemen hemen her yerde sıcak veya soğuk suya ulaşabildiğimiz şu zamanlarda büyük termos ihtiyacım pek olmaz diye düşünüyordum. Fakat bir gün toprakla uğraşmak için tarlaya gidip uzun süre orada kaldığımda fikrim de değişti. Birincisi tarlanın yanında yöresinde sıcak/soğuk içecek alabileceğim bir market bulunmuyordu, ikincisi de kaldığım sürede küçük termosum bana yetmemişti. Aynı şekilde outdoor faaliyetler yaparken, hele de 2-3 kişiyseniz en azından 1 litrelik bir termosa ihtiyacınız olacaktır.

Bu yüzden kendime yeni bir termos almaya karar verdim. Almak istediğim termos 1 litrelik bir termostu. Burada önem verdiğim nokta ısıyı uzun süre muhafaza edebilecek bir termos olmasıydı. Yaptığım araştırmalarda ısıyı en uzun süre muhafaza eden 1 litrelik termos, Aladdin Aveo Vacuum Flask 1 L olarak karşıma çıktı. 

Aladdin termosları Pasific Market International firmasının bir markası. Bu firma hem Aladdin markasını hem de Stanley markasını 2002 yılında kendi bünyesine katmış. Her iki markada termos konusunda iyi bilinen markalardır.

1 litrelik bir termosa kabaca 5-6 su bardağı veya 9-10 ajda çay bardağı sıvı sığmaktadır. Bu da 3 kişinin üçer bardak çay içebileceği bir büyüklük demektir.

28 Saat Sıcak, 35 Saat Soğuk 
Söylediğim gibi en çok dikkat ettiğim konu termosun ısıyı uzun süre koruması oldu. Elimde suyun sıcaklığını ölçmek için bir derece olmadığından test için ellerimi kullandım. Denemek için kaynattığım suyu termosa koyduktan sonra 24 saat geçmesini bekledim. 24 saat sonra termostaki suya elimi hala değdiremiyordum. 

BPA İçermez
BPA, Bisfenol A’nın kısaltması olup, günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynamaktadır. Polikarbon plastiklerde, konserve kutuları, bir dönem termos veya mataralarda ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak da kullanır. Kullanıldığı plastik geri dönüşümlü plastikdir. BPA temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar. BPA, sağlıa zararları ortaya çıktıktan sonra bir çok üründe kullanılmamaya başlamıştır. Bu termosta da BPA bulunmamaktadır. 

Saklama ve Kullanma Koşulları

 • Dikkat edeceğiniz en önemli nokta, termosu bulaşık makinasında yıkamamanız gerektiğidir. Bu o kadar önemli bir meseledir ki, ürünü aldığınızda içinden çıkan kağıtta büyük harflerle yazılmıştır.
 • Termosu mikrodalgada kullanmamanız gerekiyor. Bu meselenin önemini şuradan anlayabilirsiniz, termosun altında bu yazılmıştır.
 • Termosu kullanmadan önce tüm parçaları ılık sabunlu suyla yıkayıp durulayınız.
 • Termosu sıcak içeçeklerle aşırı miktarda doldurmayın ve kapağını kapamak için yeterli alan bırakın. Aksi takdirde kapağı kapatırken taşma meydana gelebilir ve sizi yakabilir.
 • Gazlı ve mayalı içeçekler kullanmayın.
 • Bakteri oluşumunu en aza indirmek için, süt ve süt ürünleri kullanmayın.
 • Daha iyi verim alabilmek için, sıcak içeçek koymadan önce sıcak su koyarak, soğuk içeçek koymadan önce de soğuk su koyarak 3-5 dakika kalmasını sağlayarak, termosun iç ısısını koyacağınız sıvının sıcaklığına uygun hale getirebilirsiniz.
 • Termosu temizlemek için ılık su ve yoğun olmayan bir deterjan kullanabilirsiniz.
 • Termosun içinde leke oluşursa temizlemek için, ılık su ve iki çay kaşığı kabartma tozu karışımını 1 saat içinde tutabilirsiniz. Lekeler çıkmazsa bu karışımı, termosun kapağını gevşek bir şekilde kapalı tutarak bütün gece boyunca bırakabilirsiniz.
 • Termosu temizlemek için çamaşır suyu veya klor içeren ürünler kesinlikle kullanmayın.


Küçük Öneriler
Termosu sıcak içeçekleriniz için kullanırken küçük bir öneride bulunayım. Sıcak içeçeklerinizi mümkün olduğunca sıcak su ile yapacak şekilde kurgulayın ve termosta sadece sıcak su taşıyın. Örneğin termosu çay için kullanacaksanız, demlenmiş çayı termosta saklamak yerine, sıcak suyu termosta saklayın ve yanınıza sallama çay alın. Çünkü çay zaten 1-2 saatten sonra aynı sıcaklıkta kalsa bile bayatlıyor ve tadı bozuluyor. Aynı şeyi kahve için de söyleyebilirim. Hem de bu sayede termosu daha temiz kullanmış olursunuz.

Yine termosu kullanmadığınız zamanlarda saklamak için ağzını açık bırakın. Kapalı duran termos uzun süre kullanılmadığında bir miktarda olsa koku yapıyor. Bu kokuyu önlemenin en iyi yolu, termosun kapağını açık şekilde saklamak olacaktır.

Aladdin marka termosları Türkiye'ye Kutup Ayısı Doğa Sporları Malzemeleri firması getiriyor. Termosu satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Aladdin Aveo Vacuum Flask 1 L termos özellikleri aşağıdaki gibi;
Hacim : 1Litre
Sıcak Muhafaza : 28 Saat
Soğuk Muhafaza : 35 Saat
Yapı : Paslanmaz Çelik, Çift Duvar Yalıtım
Sızdırmazlık : %100
BPA : İçermez
Boş Ağırlık : 665 Gr
Yükseklik : 30 cm
Genişlik : 9 cm
Ağız Açıklığı : 4,6 cm

Not: Termosun ağırlığı üretici firmanın kendi siteleri dahil hiçbir yerde yazmıyordu. Oysa ağırlık outdoor faaliyetleri yapan insanlar için çok önemli bir bilgidir diye düşünüyorum. Bulabildiğim en hassas tartı ile tartmaya çalıştım.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006