Malzemeler

Çadır alırken nelere dikkat etmeli?

Bugüne kadarki deneyimlerimden elde ettiğim bilgilere göre çadır alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı özellikler şunlar olmalı.

1. İhtiyaca uygun çadır : Kanımca en önemli özellik budur. Bu sadece çadırda değil tüm ürünleri alırken dikkat edilecek bir özelliktir. Örneğin genelde tek kişi kamp kuracaksanız veya kamp kurmaya birlikte gittiğiniz arkadaşlarınızın kendi çadırları var ise mutlaka tek kişilik çadır alın derim. Malum "bir numara büyük alalım seneye de giyer" mantığı ile büyümüş bir kültürden geliyoruz, büyük olsun gerektiğinde iki kişi yatarız diye sakın düşünmeyin. Hele de sırtta çadır yürüyüş yapacaksanız ne kadar küçük ve hafif, o kadar iyidir. Ayaklarınız, beliniz vb iyi durumdayken onları çok yormayın, gelecekte onlara çok daha fazla ihtiyacınız olacak. Aynı şekilde kış faliyeti yapmayacaksanız 4 mevsim çadır almanıza gerek yok. "Benim çadırım her şeye dayansın, her yerde kullanayım" diye "tüketim toplumu alışkanlığını" sakın yapmayın. 4 Mevsim çadırlar malzemelerinden kaynaklı ister istemez 3 mevsimlere göre daha ağır olacaklardır. 

2. Çift girişli çadır : Eğer iki veya daha fazla kişilik çadır alıyorsanız, çift girişe sahip olmasına dikkat edin. Böylece çadırın her iki yanından giriş olacak ve birbirinizi rahatsız etmeden çadıra girip çıkabileceksiniz. Mesela gece uyurken lavaboya kalkmak, uyuyan kişi için çok kötü oluyor.

3. Tenteler arası bagaj : İç tente ile dış tente arasında bagaj olmasına dikkat edin. Gece uyurken bütün malzemelerinizi, çantanızı ve ayakkabılarınızı çadır içine taşımak, çadır içinde hareket özgürlüğünüzü çok kısıtlar. Ayrıca bütün gün yürüdüğünüz ayakkabıların dışarıda kalıp hava alması iyidir. Bu yüzden tenteler arası bagajı olan çadır alırsanız, gece yatarken yiyecek haricindeki malzemelerinizi buraya koyabilirsiniz.

4. Hafiflik : Yine önemli bir özellik çadırın ağırlığı. 500 gramdan ne olur demeyin. 500 gramı 10 dakika taşımak ile 6 saat taşımak arasında ciddi fark vardır. Ayrıca oradan 500 buradan 500 gram derken çantanızın ağırlığı istemeyeceğiniz boyutlara çıkabilir. Ben kendi çantamı 10 kilonun altında tutmaya çalışıyorum. 12 kiloyu asla geçmemeli diye kendime sınır çiziyorum. 15 kilo taşıdığım zamanları düşününce dizlerime yazık ettiğimi düşünüyorum şimdi.

5. Yükseklik : İki veya daha fazla kişilik çadırlarda zaten yükseklik oturma seviyesinin altında olmuyor. Eğer tek kişlik çadır alacaksanız, içinde oturma pozisyonu alabileceğiniz bir yükseklikte çadır seçmenizi tavsiye ederim. Çadır içine girdiğiniz anda uyumuyorsunuz ya da çadıra sadece uyuyacağınız zaman değil, mesela yamur yağdığında da giriyorsunuz. Böyle durumlarda yatar pozisyonda beklemek çok can sıkıcı olabilir.

Şimdi bu kısa bilgilendirmelerden sonra gelelim size önereceğim tek kişilik Salewa Neutrino I çadıra ve özelliklerine. İlk çadırım Albastar marka, tek kişilik mi çift kişilik mi olduğunu pek anlayamadığım, "tabut" tipi dediğimiz bir çadırdı. İlk yürüyüşlerime başladığımda bu çadırla "cahil cesareti" olsa gerek Kaçkarlar'a gitmiştik. Tabi yağmuru yiyince yanlış birşeyler yaptığımızı anlamıştık :) Daha sonra Salewa Denali II, çift kişilik 4 mevsim çadır aldık. Çok başarılı bir çadır. Hala kullanıyorum elbette. Yukarıda yazdığım 5 seçeneğe dikkat ederek son zamanlarda artık tek kişi yürüyüş yaptığımdan tek kişilik, kış faaliyeti yapmadığımdan 3 mevsimlik ve dizlerimde oluşan sorunlardan dolayı hafif olması için 1,5 kilonun altında, içinde oturabileceğim bir çadır almaya karar verdim.

Gerek internet üzerinden gerekse outdoor mağazalarında yaptığım araştırmalarda önüme çok fazla seçenek çıkmadı. Hem tek kişilik çadır bulmak zordu hem de 1.5 kilo altında çadır bulmak. 1.5 kilonun altında bulduğum çadırlardan Ferrino Bivy HL model çadır, ağırlık bakımından çok iyi gözükmekle beraber (1.1-1.3 Kg), 5 mevsimlik olması ve yüksekliği 50 cm olması bana uymuyordu. Geriye sadece Salewa Neutrino I model çadır kalıyordu. 

Salewa Neutrino I çadırın özelliklerine gelince

Minimum-Maksimum ağırlığı : 1.1 - 1.3 Kg. Yerden yüklekliği 102cm. Bu sayede çadır içinde oturma pozisyonunda durabiliyorsunuz. Çadırın paketi uyku tulumlarının paketi kadar. Poller ve tente ayrı ayrı pakette duruyor. Bu durum genelde alışık olmadığımız bir şey. Alışık olduğumuz şey, pollerin ve tentenin aynı pakette olması ve bizim onları ayrı ayrı taşımamız :) Poller 8.5mm aleminyum ultra hafif malzemeden yapılmış. Çadırın su geçirmezlik üst: 2000mm/su sütunu, taban: 3000mm/su sütunu özelliği var. Çadırın fiyatı 700 TL civarında. Salewa'yı Türkiye'ye Kamp Sepeti getirmeye başladı. Çadıra siteden ulaşmak için tıklayın

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15