Malzemeler

Bu yazımda sizlere Asolo markasının Natural Shape serisinden Reston GV model yürüyüş botunu tanıtacağım. Asolo, 1975 yılında kurulmuş bir İtalyan firması. Özellikle ayakkabı konusunda kendisini kanıtlamış bir firma. Daha önce Asolo'nun 2 çeşit botunu kullanmıştım.

Asolo Reston GV yürüyüş botunu tanıtmadan önce önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Yürüyüş botlarınızı alırken mutlaka yarım numara büyük bot almaya çalışın. Bu hem uzun yürüyüşlerinizde ayaklarınızın şişmesi ile beraber ayağınızın daha rahat etmesini sağlar hem de özellikle inişlerde ayakkabınızın önünün parmak uçlarınıza baskı yaparak parmaklarınızın ağrımasını engeller. Tabi ki yürüyüşlere başlamadan önce tırnaklarınızı kesmeniz de önemlidir :)

Asolo Reston GV bot ile Likya yolunda 6 günlük bir zamanda yaklaşık 110 km yürüdüm. Açıkçası ayakkabının beni bu kadar rahat ettireceğini düşünmemiştim. Üstelik zamansızlıktan ayakkabıyı ayağımda açmak için sadece bir gün giyebilmiştim. Normalde yeni aldığınız bir ayakkabı ile hiç bir yürüyüş yapmadan böyle uzun yürüyüşlere gitmeniz önerilmez. Dediğim gibi buna rağmen sanki uzun zamandır giyiyormuşum gibi ayağımı rahat ettirdi.

Asolo Reston GV model yürüyüş botu, firmanın Natural Shape serisinden bir ayakkabı. Natural Shape olarak adlandırılan dizaynı ayağın anatomik yapısına uyumlu tasarım olarak düşünebiliriz. Natural Shape dizayn ile üretilmiş bu ayakkabının genel özelliklerine gelince;

Daha geniş tarak bölge yapısı

Ayakkabılarda tarak bölgesinin daha geniş olması, o ayakkabının sadece taraklı ayak yapısına sahip kişiler tarafından giyilmesi gerektiği anlamına gelmez. Özellikle uzun yürüyüşlerinizde ayaklarınız şişmeye başladığında daha geniş taraklı ayakkabı sizi daha rahat ettirebilir. Asolo Reston GV model botun tarak bölmesi geleneksel tasarıma göre biraz daha geniştir. 

Ayağın doğal yapısına daha fazla uyum

Asolo Reston GV botun tasarımında ayağın doğal yapısına daha fazla uyum gözönüne alınmış. Taban platformu ayak biçimine göre şekillendirilmiş, bu sayede ayakkabı ayak tabanınıza daha fazla oturuyor. Ayrıca topuk bölgesi yuvarlaklaştırılmış, yine bu sayede ayakkabı ayağınızı daha iyi saracaktır. Bu tasarım sayesinde botun şekli ayağınzın şeklinin bir aynası gibi olacaktır.

Esneklik
Asolo Reston GV botun tabanı vibram. Vibram sert bir malzeme olduğu için ilk giydiğimde çok esnek olmayacağını düşünmüştüm. Özellikle yokuş çıkarken ayağınızın parmak bölgesi daha fazla esniyor. Ayaklarınız esnerken botun sabit durması ayağınızı elbette zorluyor. Asolo Reston GV bot bu esneme sırasında ayağınızla beraber çok güzel esniyor.

Daha hafif bir bot
Uzun yürüyüşlerde ayakkabınızın hafif olması da önemli olacaktır. Normalde yürüyüş botları 500-600 gramlardan başlayarak kullanım amacına göre ağırlığı artacaktır. Asolo Reston GV yürüyüş botunun ağırlığı 445 gramdır. Böylece ortalama yürüyüş botlarına göre %30'a kadar daha hafif bir ayakkabıdır. Ayakkabıyı ayağıma giyip yürümeye başladığımda, bot giymekten çok, spor ayakkabı giymiş gibi hissettim. Ayakkabıyı denemek için ayağınıza giydiğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Yarım bilek
Doğa yürüyüşlerimin hepsinde bilekli ayakkabı kullanırım. Bilekli ayakkabılar sadece kışın kullanılması gereken botlardır diye düşünülmemeli. Bilekli ayakkabı özellikle ayağınızın yürürken burkulma riskini çok aza indirir. Bu yüzden hava durumundan bağımsız olarak tüm yürüyüşlerimde bilekli ayakkabı kullanırım ve size de böyle yapmanızı öneririm. Havanın sıcak olduğu zamanlarda bilekli ayakkabı ile yürümek tabi biraz yorucu olabilir. Asolo Reston GV botun yarım bilekli olması sizi bu sıkıntıdan kurtarıyor. Hatta bu sayede kışın şehir içinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Normalde tam bilek bir botu şehirde kullandığınızda özellikle araba sürerken ayağınızın çok yorulduğunu hissedersiniz. Yarım bilek gündelik kullanımda bu sıkıntıyı en aza indirecektir.

Tabi ki su geçirmez malzeme (Gortex)
Botunuzdaki dikkat edilmesi gereken bir nokta da su geçirmez olmasıdır. Botunuzun su geçirmezlik özelliğine sahip olması sadece yağmurlu havalarda gerekli değildir. Su geçiren bir bot ile ıslak çimlerde 1 km yürüdüğünüzde hiç de farketmeden çoraplarınızın ıslandığını görebilirsiniz. Özellikle sabahları erkenden yola çıkıyorsanız çimlerdeki çiğ taneleri bile botunuzdan içeri su sızdırabilir. Yine yürüyüş sırasında üzerinden atlamanız gereken küçük bir su birikintisine yanlışlıkla bastığınızda istemediğiniz bir şekilde ayağınız ıslanabilir ve tüm yürüyüş keyfinizi kaçırabilir. Asolo Reston GV bot Gore-Tex malzeme kullanır. Bildiğiniz gibi Gore-Tex malzeme nefes alabilen ve su geçirmeyen bir malzemedir. 

Backpacker Dergisi 2013 Editörün Seçtiği Ödülü
Asolo Reston GV bot, 2013 yılında Backpacker dergisinden, Editörün Seçtiği ödülünü almıştır. Konuyla ilgili bilgi için şuraya bakabilirsiniz. Backpacker Magazine Editors' Choice 2013

Genel Özellikler
Üst bölüm : 1.6 - 1.8 mm suya dayanıklı süet + polyster
Astar : Su geçirmez
Taban : Asolo/Vibram Natural Shape
Ağırlık : 445 Gr

Ürünü satın almak için Online Mağazamıza bakabilir ya da Karaköy'deki Kutup Ayısı mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007