Güncel

İsviçre'de yaklaşık 8 günlük bir bisiklet turu yapmaya karar verdik. Bu turun günlerini yazmadan önce biraz da ön bilgi niteliğinde bir şeyler yazmak istiyorum.

Öncelikle İsviçre, bisiklet turu için seçilebilecek güzel bir ülke. Bütün ülke baştan başa bisiklet sürmek için ayarlanmış gibi bir şey. Avrupa'da Eurovelo (Avrupa bisiklet rotası ağı) denilen bir ağ bulunuyor. Detaylı bilgi için www.eurovelo.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu rotalardan bazıları da tabi ki İsviçre'den geçiyor. Ayrıca İsviçre içerisinde bölgesel ve yerel rotalarla beraber onlarca ulusal rota daha bulunuyor. Biz de hem bu Avrupa rotalarını hem de yerel, bölgsel ve ulusal rotaları kesiştiren bir rota izledik. Bu rotayı belirlerken özellikle www.veloland.ch sitesinden çok faydalandık. Bu sitede kendi rotanızı çizebilir, çizdiğiniz rotayı varsa GPS'inize aktarabilirsiniz. Tabi siteye ücretli üyelik yapmanız gerekiyor.

Bunun yerine daha önce rota yapmış başkalarının yolunu da takip edebilirsiniz. Tüm rota boyunca hangi şehirlerden geçtiklerini öğrenmeniz yeterli. Çünkü İsviçre'de siz de gidince göreceksiniz ki, her yer ama her yer bisiklet tabelaları ile dolu. Bisikletle yolculuk yaparken gideceğiniz yere ulaşamamanız mümkün değil. Yanlış yollara girseniz bile biraz sonra tabelalar yeniden sizi olmanız gereken yola çıkarıyor. Burada önemli olan nokta şu; rotalar sizi gideceğiniz yere en güzel yerlerden götürür. Örneğin zaman zaman tırmandırarak güzel manzaralar sunar, siz tırmanmak istemiyorsanız yola düz devam edebilirsiniz.

İsviçre pahalı bir ülke. Ülkede frank kullanılıyor. Ama euroyu da kabul ediyorlar. Yalnız verdiğiniz euronun üstünü frank olarak veriyorlar. Sadece çok lokal yerlerde euro kabul edilmeyebiliyor. Önerim mümkünse frank almanız ya da euronunz varsa hemen havaalanında paranızın çoğunu franka çevirmeniz. Bazı yerlerde euro verdiğinizde frankla eşitmiş gibi işlem yapıyorlar.

Biz 3 kişi bu turu yaptık. Genel olarak akşamları kamp alanlarında konakladık. Kamp alanlarının fiyatları 40 - 60 frank arasında değişti. Burada size bir önerim olacak. Kamp alanları kişi için ayrı çadır için ayrı para alıyorlar. Örneğin iki kişi tur yapmayı düşünüyorsanız tek çadır almanızı öneririm. Böylece çadır açısından yarı para vermiş olursunuz. Kamp alanlarında genel olarak yukarıda söylediğim fiyatlara sıcak su, elektrik ve internet dahil olmuyor. Biz 1-2 yerde bunların dahil olduğunu gördük. Elektrik için genelde kamp alanlarındaki ortak mekanlarda bulunan prizleri kullanabilirsiniz. Yanınıza bir dönüştürücü almanıza gerek yok. Ortak mekanlardaki prizler, bizlere uygun. Duşlar için 3-5 dakikasına 1 frank veriyorsunuz. İnternet ise yarım saati yaklaşık 3 frank civarlarında. İnternet için de gündüzleri geçtiğiniz yerlerde bulunan kafelerden faydalanabilirsiniz. Her yer olmasa da bir çok yerde kablosuz şifre alabiliyorsunuz.

Biz rotamızı çizerken http://www.veloland.ch sitesini kullanarak, mümkün olduğunca yokuş çıkmanın olmadığı bir yol izlemeye çalıştık. Fakat ne yaparsanız yapın tabi ki yokuşla karşılaşıyorsunuz. Malum İsviçre ve Alpler. Biz rota olarak Basel'den başlayıp mümkün olduğunca göl ve nehir üzerinden geçen ve Alpleri de görerek ve Alpler boyunca vadilerden geçip Cenevre'ye kadar varacak bir yol izledik. Kısaca geçtiğimiz yerler;

1. Gün : Basel - Aarburg
2. Gün : Aarburg - Bern
3. Gün : Bern - Meiringen
4. Gün : Meiringen - Fiesch
5. Gün : Fiesch - Leuk
6. Gün : Leuk - Villeneuve
7. Gün : Villeneuve - Morges
8. Gün : Morges - Geneve

Bu rota üzerinde sırasıyla Aare Nehrinden (http://tr.wikipedia.org/wiki/Aare), Thun Gölünden (http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Thun), Interlaken (Avrupanın en yüksek noktası olan Jungfrau'ya çıkış noktası - http://www.jungfrau.ch/), Brienz Gölünden (http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Brienz), Grimsell Geçidinden (http://en.wikipedia.org/wiki/Grimsel_Pass) geçip Alpler boyunca vadilerden, Rhone nehrinden (http://tr.wikipedia.org/wiki/Rh%C3%B4ne_Nehri) ve Cenevre (Leman) Gölünden (http://tr.wikipedia.org/wiki/Cenevre_G%C3%B6l%C3%BC) geçtik.

Gördüğünüz üzere bol sulu bir rota oldu. Suyun bol olması güzel çünkü her yerde karşınıza içme suyu sağlayan çeşmeler çıkıyor. İlk gün havaalanından iner inmez su aldıktan sonra bir daha hiç su almadım. Yol boyunca neredeyse her yerde karşınıza çeşmeler (hatta her evin önünde) çıkıyor. 

Bütün İsviçre'ye Migros yayılmış durumda. Sanırım buradan Migrosun İsviçre kökenli olduğunu çıkarabiliriz. Alışveriş için Migros ve Coop marketlerini kullanabilirsiniz. En ucuz yeme-içme bu şekilde sağlanabiliyor.

Son olarak bisikletleri nasıl transfer ettiğimize dair bilgi verdikten sonra ilk günkü rotamızı anlatabilirim. Biz biletlerimizi Pegasus'tan almıştık. Pegasus bisiklet başına 40 Euro ücret alıyor. Biletinizi aldıktan sonra Pegasus'u arayıp bisiklet için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ücretini check-in yaparken ödeyebiliyorsunuz. Bisikletleri mümkün olduğunca zarar görmeyecek şekilde paketlemek önemli. Biz giderken balonlu ambalajlardan kullandık. (http://www.merset.com/balonlu_naylon.asp) Dönüşte ise bunlardan bulamadığımız ve yanımızda taşımak zor olacağından, havaalanındaki bavul paketleme sistemleri ile bisikletleri sardırdık. Taşırken bisikletin tekerlerinin havasını indirip (tamamen indirmeyin, böylece jantlara zarar gelmez) ön tekeri çıkararak paketleme yapmak gerekiyor. Özellikle pedal, ön gidon vb iyi sarmaya özen gösterin. Çünkü çok dikkatli taıma yapmıyorlar. 

Yaptığımız rotaları incelemek isterseniz aşağıdaki rotalara bakabilirsiniz...

Tüm Rota Basel - Geneve

İlgili Rotalar

İsviçre bisiklet turu 8. Gün Morges - Cenevre

İsviçre bisiklet turumuzun son günü yaklaşık 50 k yaparak Cenevre'ye ulaşıyoruz. Sonlar her zaman hüzünlü olduğundan bugün de bizi biraz hüzün sarıyor. Cenevre'nin kendisi de bu hüzne tuz biber oluyor deyim yerindeyse.

İsviçre bisiklet turu 7. Gün Villeneuve - Morges

İsviçre bisiklet turumuzun 7. gününde artık sona yaklaştığımız ve çok kısa yolumuz kaldığı için daha da ağırdan alarak yola devam ediyoruz. Bugün yolculuk başlangıcında İsviçre'nin önemli şatolarından biri olan Chilon Şatosunu ziyaret ettik.

İsviçre bisiklet turu 6. Gün Leuk - Villeneuve

Turumuzun 6. günü en fazla yol yaptığımız gün oldu. Rotanın neredeyse tamamının nehir kenarından geçmesi ve yolun düz olması fazla yol yapmamızı sağladı. Bu kadar fazla nehir görmek de insanı yoruyor doğrusu...

İsviçre bisiklet turu 5. Gün Fiesch - Leuk

İsviçre bisiklet turumuzun 5. gününde Alplere çıktık. Daha önceki günlerde çıkamadığımız Avrupanın en yüksek noktasının acısını burada çıkarmış olduk. Gerçekten de Alplerin buzullarına böyle yakın olmak çok keyifliydi. Herkese önerebileceğim bir deneyim oldu.

İsviçre bisiklet turu 4. Gün Meiringen - Fiesch

İsviçre turumuzun 4. gününde Grimsellpass geçişini yaptık. Yaklaşık 20 km yol boyunca 1500 metre civarı yükselmemiz gerekiyordu. Bu yolu bisiklet sürerek bir günde harcamak yerine otobüsle çıkmaya karar verdik. Otobüsle giderken bisiklet ve paten ile burayı çıkan çok kişi de gördük.

İsviçre bisiklet turu 3. Gün Bern - Meiringen

İsviçre turumuzun üçüncü gününde iki göl yanından geçiyoruz. Bu iki göl arasında bulunan ve aynı zamanda Avrupanın en yüksek noktasına (Jungfrau) çıkış yeri olan Interlaken'den geçiyoruz. Buradan geçerken çıkış için doğru zamanı yakalayamadığımızdan Alpleri gezmeyi bir sonraki durağımıza bırakmaya karar veriyoruz.

İsviçre bisiklet turu 2. Gün Aarburg - Bern

İsviçre bisiklet turumuzun ikinci gününde yaklaşık 70 km yol yaparak Aarburg'dan Bern'e ulaştık. Bugünün en güzel yanı tüm yolculuk boyunca göreceğiniz bütün evlerin pencerelerinin rengarenk çiçeklerle dolu olması. Adeta görsel bir şölen eşiliğinde rotanızı yapıyorsunuz ve akşamında Aare Nehrine ulaşarak günü yorgunluğunu tatlı suda yüzerek atıyorsunuz.

İsviçre bisiklet turu 1. Gün Basel - Aarburg

Bu benim ilk bisiklet turum. İlk bisiklet turumun İsviçre'de olması bir yandan iyi bir yandan da kötü oldu tabi ki. İlk bisiklet turunun yapılabilecek en güzel ülkelerden birinde olması güzel, ilk turun çıtasının bu kadar yüksek olması diğer turlar açısından kötü oldu diye düşünüyorum :)