Güncel

"Burası" da Türkiye! "Burası Türkiye" deyimi ile paylaşılan her resim mutlaka "yuh" dedirtecek birşeyler olur. Bu resmi Dersim (Tunceli) Mazgirt ilçesinde çektim. Arkadaşlarımın Latin Amerika ülkelerine gidip çektikleri duvar resimleri gibi bir resmi bu ülkenin bir ilçesinde de göreceğimi sanmıyordum.

İlgili Yerler

Dersim (Tunceli)

Tunceli yaklaşık 30.000 kişilik nüfusu ile küçük bir ilimiz. Şehrin merkezinden Munzur Nehri geçiyor. Şehir iki parçadan oluşuyor. Yeni tarafta Vilayet, Stadyum gibi yerler var. Asıl bölge ise Çarşı denilen eski kısım. Çarşıda, Munzur kenarında oturup, çay içip dinlenebileceğiniz güzel mekanlar var.

İlgili Rotalar

Mazgirt Kırklar Dağı Tırmanışı

Kırklar Dağı tırmanışı için Mazgirt'in Kale Köyü'nden başlayarak önce Kırklar Dağına çıkıp oradan Mazgirt merkeze inecek bir rota izledik. Toplam mesafe yaklaşık 7.5 km. Zaman zaman dizboyu karlar içinde keyifli bir yürüyüş yaptık. Mart ayında olmamıza rağmen tepelerin kuzay yamaçları hariç çoğu yerde kar yoktu. Yürüyüş için TUDAK'a teşekkürler.

İlgili Bölgeler

Doğu ve Güneydoğu Anadolu

Doğu Anadolu Bölgesi, ülkenin Batısında yaşayanlar için fazla bilinmeyen bir bölge. Belki de bu yüzden doğal ortamlar çok daha az bozulmuş durumda.