Güncel

Arsanızı satın aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli iş arsanızın resmi sınırlarını çizdirmek olmalıdır. Bunun için arsanızın bağlı bulunduğu kadastro müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Kadastro sizi sıraya alıyor ve yağmur ve karın olmadığı bir zamanda sizin arsanızın ölçümünü yapıyor.

Biz başvurumuzu yaptıktan yaklaşık bir ay sonra ölçüm için geldiler. Sürenin bu kadar uzun oldğunu düşünürseniz, planlarınızı ona göre yapmanız iyi olacaktır.

Köyde ev yapabilmek için İl Özel İdarenin bizden istediği temelde birkaç şey vardı. Bunların ilki arsanın aplikasyon krokisinin çıkarılmasıydı. Kadastro yaptığı ölçümlerle arsanıza kazıklar çaktırarak tam sınırları size belirtip, aplikasyon krokisini çıkarıyor. Bu krokiyi bir kağıtla size veriyor. Evrak üzerinde arsanın krokisi ve ölçüm noktalarının koordinatları bulunuyor.

Bir köye ev yapmak için istenilen tüm belgeler aşağıdaki gibi

 1. Tapu
 2. Nüfus Cüzdanı
 3. Arsanın aplikasyon krokisi
 4. Projeler (mimari, statik, elektrik, tesisat)
 5. Köy muhtarının da imzalayacağı başvuru evrakı

Kadastro arsayı ölçmeye geldiğinde hiç de tahmin edemeyeceğimiz bir şey ortaya çıktı. Arsamızın yanından geçen yolun bir kısmı aslında bizim arsa içinde kalıyormuş. Hatta o yolun diğer kenarındaki tarlanın (resimdeki 12 nolu parsel) bir kısmı da aslında bizim arsanın içindeymiş. Yol dediğimiz zaten traktör yolu. Yıllar içinde kaya kaya bizim arsaya doğru ilerlemiş.

Bu durumda diğer tarlanın sahibini bulmamız, durumu anlatmamız ve yolu olması gereken yere almamız lazımdı. Kadastrodaki memurlar yaklaşık 15-20 kazık çaktırarak tüm arsamızın sınırlarını belirledir. Bu arada küçük bir not eklemek gerekirse, bu işlemin bize maliyeti 150 TL gibi bir bedel oldu. Biz de diğer tarlanın sahibi ile görüşerek durumu anlattık ve bir kepçe kirlayarak yolu olması gereken yere getirdik.

Bir kepçeyi saat bazında kirlayabilirsiniz. Bunun ücreti tabi ki sizin bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Biz saati 100 TL den kiraladık. Burada dikkat etmeniz gereken şey, mümkün olduğunca size yakın bir yerden kepçe kiralamanız gerektiği. Kepçe çok yavaş ilerlediği için yolda geçirdiği zaman işi yapacağı zamandan fazla hale gelebilir.

Bizim arsada iki iş yaptırdık aslında kepçeye. Bir tanesi yolu yeni tarafa geçirerek düzeltmesi, diğeri de bir iki noktada su bulmak için kazı yapması. Arsamıza su şebekesi gelmediğini önceki yazımda söylemiştim. Bu yüzden sondaj yapacağız. Sondaj denemeden önce, arsada birkaç metre derinlikten su çıkabileceğine dair bilgi verildiği için bu kazıyı deneyelim dedik. Tompuz denilen bir bitki var. Bu bitkinin yeşerdiği yerlerde su olma olasılığı fazlaymış. Arsamızın iki yerinde bu bitki her ne kadar çok yeşermemiş olsa da vardı. Hazır da kepçeyi getirmişken kazdıralım dedik. Ne yazık ki kazılarımızdan sonuç alamadık. Mecburen sondaj vurmamız gerekecek.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08

İlgili Yazılar

Bone Mamekîye : Kaba İnşaat

Nihayet evimizin kaba inşaatını tamamlayabildik. Uzun süredir ev hakkında yazı yazmamıştım. Biraz inşaat işlerinin yoğunluğundan, biraz da inşaatın kabası bitince yazarım demekten oldu. Evet, nihayet Bone Mamekîye'nin kaba inşaatını bitirdik. İşte size ayrıntılar.

Bone Mamekîye : Su Sondajı

Arsamızı aldıktan sonra bizim için en önemli mesele su sorunu oldu. Arazimiz köyün su deposunun çok üzerinde olduğu için oradan su getirmek gibi bir şansımız yoktu. Elimizdeki tek seçeneğimiz arsamıza su sondajı yapmak kalmıştı. İşte bu su sondajını nasıl yaptığımızı size anlatmaya çalışayım.

Bone Mamekîye : Mimari Proje

İstediğiniz mimaride bir evinizin olması için, çizim yapan herhangi bir mimarla çalışmanız yetmeyecektir. Sizin gibi düşünen ve hayatı sizin gibi algılayan bir mimar ile çalışmanız en doğrusu. Bu sayede, evin nasıl olması gerektiğine dair sizin aklınıza gelmeyen veya unuttuğunuz detayları, mimar inisiyatif kullanıp çizerken aynı algıda olduğunuz için yine sizin de isteyeceğiniz şekilde dizayn edecektir.

Bone Mamekîye

2011 yılında 18 yıldır yaşadığım İstanbul'dan ayrılma kararı almıştım. Meselenin kendisi sadece İstanbul değil, iş yaşamı ve metropolde yaşamak asıl sorundu benim için. İşlerimi devretmek, ne yapacağıma karar vermek vb 1 yılımı aldı ve 2012 Mayıs ayında İstanbul'dan ayrıldım. Yeni yaşamım için Dersim'in bir köyüne yerleşmeye karar verdim. O günden bugüne kadar da bu aldığım karar doğrultusunda bu köydeki hayatı kurmaya çalışıyoruz. Çoğul kullanıyorum çünkü 3 kişiyiz. Burcu, Ahmet ve ben...