Güncel

İstediğiniz mimaride bir evinizin olması için, çizim yapan herhangi bir mimarla çalışmanız yetmeyecektir. Sizin gibi düşünen ve hayatı sizin gibi algılayan bir mimar ile çalışmanız en doğrusu. Bu sayede, evin nasıl olması gerektiğine dair sizin aklınıza gelmeyen veya unuttuğunuz detayları, mimar inisiyatif kullanıp çizerken aynı algıda olduğunuz için yine sizin de isteyeceğiniz şekilde dizayn edecektir.

Nereden duyduğumu hatırlamıyorum ama aklımda kalmış; "Türkiye'de mimari yoktur, inşaat vardır" gibi bir laftı. İnsanlar genelde evlerini bir yaşam alanı olmaktan çok, başını sokabilecekleri ve uyuyabilecekleri bir mekan olarak gördükleri için evin nasıl olduğu da çok önem kazanamıyor. Bir evin iyi mi kötü mü olduğu mimarisinden çok büyüklüğü ve küçüklüğü ile ölçülüyor. Oysa ev sizin yaşam alanlarınızdan biri olacak ve önemli olan sizin için en keyifli ve rahat nasıl olacağıdır. 

İşte bu yüzden birlikte çalışacağınız mimara siz bir anlamda düşlerinizi anlatmalısınız, yoksa sadece kaç oda ve odaların nerede olması gerektiğini değil. 

Biz mimar dostlarımız Emre, Arat ve Mehmet ile çalışırken herşeyden önce neden İstanbul'dan ayrıldığımızı, neden bir köyde yaşamak istediğimizi ve nasıl yaşamak istediğimizi anlattık. Daha sonra kafamızda kurgulamaya çalıştığımız yaşam için evimizde olmasını düşlediğimiz alanları anlattık. Bu alanları istediğimize en yakın ve en ekonomik şekilde planlamak, düşünmediğimiz konularda kafamızı aydınlatmak işi ise mimar dostlarımıza düştü.

Öncelikle evde üç kişi ve ileride olursa bir çocuk yaşayacaktık. Evin mutlaka bir verandası olmalıydı, ki belki de en çok vakti evin içerisinden ziyade veranda da geçirecektik. Ahmet-Burcu ile benim yatak odalarımız birbirimizi en az rahatsız edecek şekilde olmalıydı. Bir şömine hem ısınmak hem de keyif yapmak için olmalıydı. Gıda depolamak için bir kilere ihtiyacımız vardı. İlerisi için bir çocuk odası, misafirlerimizi için misafir odası ve bir çalışma odasına ihtiyacımız olacaktı. Evin tercihe göre kullanılmak üzere hem alaturka hem de alafranga tuvaleti olmalıydı. Gerek mutfakta gerekse de salonda yemek masamız olmalıydı.

Televizyonumuz yok ve izlemiyoruz ama projeksiyon makinamız ile film izlemeyi çok seviyoruz. Bu yüzden salonda projeksyona uygun bir yapılanma olmalıydı. Kışın ısınma için kat kaloriferi düşünüyorduk, bu yüzden kalorifer kazanı ve odun/kömür için uygun bir depo yapılmalydı.

Nasıl bir yaşantı kurmak istediğimizi ve tüm bu isteklerimizi mimar arkadaşlarımıza anlattıktan, ortaya çıkan proje üzerinde konuşarak birkaç kez değişiklik yaptıktan sonra aşağıdaki resimlerde görülecek olan evimiz ortaya çıktı.

Güneye bakan ve asıl yaşam alanımız olacak diye tahmin ettiğimiz evin arka verandasının yanında bir de ön veranda yapmıştık. Yemek masası mutfak ve salon için ortak kullanılarak yerden tasarruf etmiştik. Evin camlarını dikey yaparak yere yaklaştırmış ve doğa ile daha fazla içiçe olmamızı, daha fazla ışık almamızı sağlamıştık. Ev çatı katı şeklinde 1,5 katlı olmuş, üst katta da kapalı teras ile küçük bir veranda sağlamıştık.

Umarım yeni ev yapacak olan herkes istediği gibi bir yaşam alanı yapabilir.

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004

İlgili Yazılar

Bone Mamekîye : Kaba İnşaat

Nihayet evimizin kaba inşaatını tamamlayabildik. Uzun süredir ev hakkında yazı yazmamıştım. Biraz inşaat işlerinin yoğunluğundan, biraz da inşaatın kabası bitince yazarım demekten oldu. Evet, nihayet Bone Mamekîye'nin kaba inşaatını bitirdik. İşte size ayrıntılar.

Bone Mamekîye : Su Sondajı

Arsamızı aldıktan sonra bizim için en önemli mesele su sorunu oldu. Arazimiz köyün su deposunun çok üzerinde olduğu için oradan su getirmek gibi bir şansımız yoktu. Elimizdeki tek seçeneğimiz arsamıza su sondajı yapmak kalmıştı. İşte bu su sondajını nasıl yaptığımızı size anlatmaya çalışayım.

Bone Mamekîye Arsa Sınırları

Arsanızı satın aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli iş arsanızın resmi sınırlarını çizdirmek olmalıdır. Bunun için arsanızın bağlı bulunduğu kadastro müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Kadastro sizi sıraya alıyor ve yağmur ve karın olmadığı bir zamanda sizin arsanızın ölçümünü yapıyor.

Bone Mamekîye

2011 yılında 18 yıldır yaşadığım İstanbul'dan ayrılma kararı almıştım. Meselenin kendisi sadece İstanbul değil, iş yaşamı ve metropolde yaşamak asıl sorundu benim için. İşlerimi devretmek, ne yapacağıma karar vermek vb 1 yılımı aldı ve 2012 Mayıs ayında İstanbul'dan ayrıldım. Yeni yaşamım için Dersim'in bir köyüne yerleşmeye karar verdim. O günden bugüne kadar da bu aldığım karar doğrultusunda bu köydeki hayatı kurmaya çalışıyoruz. Çoğul kullanıyorum çünkü 3 kişiyiz. Burcu, Ahmet ve ben...