Güncel

2011 yılında 18 yıldır yaşadığım İstanbul'dan ayrılma kararı almıştım. Meselenin kendisi sadece İstanbul değildi benim için, asıl mesele iş yaşamı ve metropolde yaşamaktı. İşlerimi devretmek, ne yapacağıma karar vermek vb bir yılımı aldı ve 2012 Mayıs ayında İstanbul'dan ayrıldım. Yeni yaşamım için Dersim'in bir köyüne yerleşmeye karar verdim. O günden bugüne kadar da bu aldığım karar doğrultusunda bu köydeki hayatı kurmaya çalışıyoruz. Çoğul kullanıyorum çünkü 3 kişiyiz. Burcu, Ahmet ve ben...

Aslında planımız oldukça basit. İstediğimiz bölgedeki bir köyden arazi almak, üzerine ev yapıp bahçe-bostan, belki kümes hayvanları yetiştirmek. Üç-beş kelimeyle yazılan bu fikir elbetteki o kadar kolay olmuyor. Yaklaşık bir yıldır uğraşıyoruz ve ancak işler rayına oturmaya başladı. Tüm bu işlerle koştururken, burada edindiğim deneyimleri yazmak ve paylaşmanın iyi olabileceğini düşündüm. En azından bir yerlerde aynı süreçlerden geçecek insanlara bir faydası olur kanısndayım.

Evet, plan basit; bir arazi al, üstüne ev yap ve bahçeye ağaç ek, bostan yap ve kümes hayvanı yetiştirmeye başla :) Planda yazdığım üzerinden gidersek "bir arsa al" ile başlamak en mantıklısıydı. Biz de, bize uygun olabilecek bir bölge belirleyerek arsa arama çalışmalarına başladık.

Ev yapmak için bir arsa alırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Bu soruya vereceğiniz cevaplar, aynı zamanda sizin öncelikleriniz göre de değişecektir. Bu sadece alacağınız arsayı değil aynı zamanda yapacağınız evin de nasıl olacağını belirleyecektir. Vereceğiniz cevaplar size uygun bölgeyi ve bu bölgede uygun arsayı bulma imkanı tanıyacaktır. Bizim için arsanın şehir merkezine uzakta olması bununla beraber şehir merkezine ulaşabilmek için mutlaka kendi özel arabamızın olmasına gerek kalmaması, bir yandan da köyün yerleşim merkezinde olmaması ve tabi ki üzerine ev yapabilme imkanının olması birinci önceliklerimizdendi.

Eskiden köy yerinde muhtar izni ile ev yapılırken artık bu işlere İl Özel İdare bakıyor. Bir ev yapmak niyetiniz var ise yapmanız gerek şey, arsayı bulduğunuzda İl Özel İdare'ye giderek arsanın ev yapmaya müsait olup olmadığını öğrenmek olmalı. Örneğin arsanın aplikasyon krokisine göre yola cephesi olması gerekiyor. Yine arsanızın büyüklüğüne göre belirli bir yüzdesine ev yapabiliyorsunuz. Arazinizin vasfının ne olduğu (tarla, arsa vb), ayrıca köy yerleşim merkezi içinde mi dışında mı olduğu gibi bir sürü şey etkiliyor ev yapma iznini. Arsa alırken bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kanunlar da sürekli değiştiğinden en doğru yöntem İl Özel İdare'ye gidip  zamanki kanunları sormak.

Bu şekilde önceliklerimizi önümüze koyduğumuzda, bizim için en uygun bölge olan Dersim - Pertek arasında, anayol üzerinde, anayola direk bitişik olmayan ve köy merkezi dışında olan arazilere bakmaya başladık. 

Dersim - Pertek yolu üzerinde olması, bu yol üzerinde bulunan Dersim - Pertek - Elazığ hattı sayesinde hem bizim ulaşımımızın hem de bize ulaşımın kolay olmasını sağlayacak diye düşündük. Yolun direk kenarında olmaması araba gürültüsü olmayan bir ortamı ve köy yerleşim merkezi içinde olmaması ise daha sakin bir ortamı bize sağlaycaktı. İlk zamanlar sadece buralara bakarken, bir yıl geçemsine rağmen arazi bulamayınca önümüze gelen her yere bakmaya başladık. İlk başlarda tanıdıklar üzerinden arazi ararken bir ara kendimizi köy köy gezip karşımıza çıkan insanlara arazi sorarken bulduk. Ümitsizlik insana her şey yaptırıyor :)

Sonuç olarak bir yılın sonunda yaklaşık 14 dönümlük bir araziyi tam da istediğimiz yerde, Balışer (Beydamı) köyü yakınlarında Kacarlar köyüne bağlı Deşt (Çöller) mevkiinde bulduk. Arazi anayola 800 metre içerideydi. Köylerde arazi almak istediğinizde karşınıza çıkacak en büyük ve neredeyse her arazide karşınıza çıkacak zorluk, arazinin miras yoluyla kalmış çok ortaklı olmasıdır. Bu durum neredeyse her köy arazisinde böyledir. 9 hisseli bir araziyi satın almamız ve bürokratik işlemleri tamamlamamız tam beş ayımızı aldı. Mirasçıların altı üstü bir vekalet ile 1 haftada çözüleceğini düşündüğünüz bir durum gerçekte başka başka srunlarında ortaya çıkmasıyla bu kadar uzadı. Burada detayına girmiyorum bu meselelerin. Herşeye rağmen bu araziyi almış olmak planlarımızın ilk safhasını gerçekleştirmek açısından çok büyük bir gelişme oldu bizim için.

Şimdiye gelirsek, arazimiz istediğimiz yerde ama büyük sorunlarımızdan biri arazide elektrik yok, ikincisi ise arazide su yok. Evet coğrafi olarak tam istediğimiz yerde ama su ve elektrik meselesi bzi çok zorlaycak bir durum. Yine de uzun dönemde baktığımızda su ve elektirk meselesi, ulaşım meselesi kadar sorunlu gelmedi bize. 

Arazi hakkında biraz bilgi vermem gerekirse; arazi tepeler arasında kalıyor, yani biraz çukur bir bölge ama arazide pek bir eğim yok. Neredeyse tamamı düz. Arazinin bir ucundan 50 metre ileride Haziran ayına kadar akan bir dere var. Haziran itibari ile sıcaklar arttığından bu dere kuruyor. Ayrıca arazinin bir kenarı boyunca Mayıs sonuna kadar küçük bir su akıyor. Arazi dikdörgen ve boyutları yaklaşık 140mx100m şeklinde. 

Arazimizi aldık, yapacağımız yere bir isim koymak istedik, uzun uzun düşündükten ve onlarca isim eledikten sonra, bölgeye de uygun olduğundan Bone Mamekîye ismini koymaya karar verdik. Bone Mamekîye Zazaca olup Türkçe karşılığı Dersim Evi demek.

Şimdi evimizi inşa etme zamanı...

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09

İlgili Yazılar

Bone Mamekîye : Kaba İnşaat

Nihayet evimizin kaba inşaatını tamamlayabildik. Uzun süredir ev hakkında yazı yazmamıştım. Biraz inşaat işlerinin yoğunluğundan, biraz da inşaatın kabası bitince yazarım demekten oldu. Evet, nihayet Bone Mamekîye'nin kaba inşaatını bitirdik. İşte size ayrıntılar.

Bone Mamekîye : Su Sondajı

Arsamızı aldıktan sonra bizim için en önemli mesele su sorunu oldu. Arazimiz köyün su deposunun çok üzerinde olduğu için oradan su getirmek gibi bir şansımız yoktu. Elimizdeki tek seçeneğimiz arsamıza su sondajı yapmak kalmıştı. İşte bu su sondajını nasıl yaptığımızı size anlatmaya çalışayım.

Bone Mamekîye : Mimari Proje

İstediğiniz mimaride bir evinizin olması için, çizim yapan herhangi bir mimarla çalışmanız yetmeyecektir. Sizin gibi düşünen ve hayatı sizin gibi algılayan bir mimar ile çalışmanız en doğrusu. Bu sayede, evin nasıl olması gerektiğine dair sizin aklınıza gelmeyen veya unuttuğunuz detayları, mimar inisiyatif kullanıp çizerken aynı algıda olduğunuz için yine sizin de isteyeceğiniz şekilde dizayn edecektir.

Bone Mamekîye Arsa Sınırları

Arsanızı satın aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli iş arsanızın resmi sınırlarını çizdirmek olmalıdır. Bunun için arsanızın bağlı bulunduğu kadastro müdürlüğüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Kadastro sizi sıraya alıyor ve yağmur ve karın olmadığı bir zamanda sizin arsanızın ölçümünü yapıyor.