Bölgeler

 Doğu Anadolu Bölgesi, ülkenin Batısında yaşayanlar için fazla bilinmeyen bir bölge. Belki de bu yüzden doğal ortamlar çok daha az bozulmuş durumda.

İlgili Yazılar

Düzgün Baba Nazımiye Çıkışı

Düzgün Baba'ya daha önce Tunceli tarafından çıkmıştık, bu sefer de Nazımiye tarafından çıkalım dedik. Diğer tarafa göre daha kolay bir çıkış oldu. Yolun yarısında su bulunuyor ve bu suyun olduğu yerde çay içebileceğiniz bir yer de mevcut. Nazımiye tarafından çıkış yaklaşık bir saat sürüyor. Bu sefer önce eski Cem tutulan mekana, sonra Düzgün Baba'nın mekanına ve en sonda üst düzlükteki mezara ulaşıyorsunuz.

2013 Yazında Kutudere

Dersim'de Pülümür Çayında yüzmek için gidilecek güzel yerlerden birisi de Kutudere mevkii. Burada arka arkaya birkaç işletme bulunuyor. Kutudere, Dersim Merkezden Nazımiye yönüne giderken karşınıza çıkan ilk tüneli (22 Nolu Tünel) geçer geçmez başlıyor. Biz tünelden çıkınca ilk işletmeye gidiyoruz genelde.

2013 Yazında Halbori Gözeleri

Yaz geldiğinde Dersim'de akla gelen ilk şeylerden birisi Munzur Festivali ise, diğeri de Munzur ve Pülümür çayında yüzmektir. Yüzülecek mekanlardan ilk akla gelen de ister istemez Halbori Gözeleri oluyor. Halbori Gözeleri Dersim Merkeze 15-20 km uzaklıkta bir yerde.

Dünya kadının emeğiyle güzelleşir...

"Burası" da Türkiye! "Burası Türkiye" deyimi ile paylaşılan her resim mutlaka "yuh" dedirtecek birşeyler olur. Bu resmi Dersim (Tunceli) Mazgirt ilçesinde çektim. Arkadaşlarımın Latin Amerika ülkelerine gidip çektikleri duvar resimleri gibi bir resmi bu ülkenin bir ilçesinde de göreceğimi sanmıyordum.

2012 Haziran Amed (Diyarbakır)

2012 Haziran ayında yeniden Amed. Sokaklar, çarşılar hiç değişmemiş. Üstüne bir de Sülüklü Han eklenmiş.

Aram Tigran Konservatuarı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Konservatuarı bu yıl kuruluşunun ilk yılında yıl sonu etkinlikleri düzenliyor. Bu konservatuar bildiğiniz konsevatuarlara pek benzemiyor.

İlgili Yerler

Kars

Uzun zamandır Kars'a gitmek istiyorduk ama özellikle kışın Doğu Ekspresini kullanarak bu yolculuğu yapmak istiyorduk. Sonunda muradımıza erdik ve Ocak ayının ortasında yaklaşık 24 saat süren bir yolculukla Kars'a ulaşıp, Çıldır Gölü'nü donmuş halde ziyaret edebildik.

Dereova Şelalesi

Dereova Şelalesine Dersim'in Nazımiye ilçesinden geçilerek gidiliyor. Nazımiye ilçesinin içine girmeden Dereova tabelasını görüyorsunuz ve bundan sonra da sizi sürekli Dereova Şelalesi tabelaları yönlendiriyor. Nazımiye'den yaklaşık 20-30 dakikada şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Burada şelalenin hemen altında bir işletme bulunuyor.

Pertek

Pertek adının geldiği yer olarak iki görüş mevcut. Bir tanesi Pertek adının büyük ve yırtıcı bir kuş olduğu, diğeri ise Pertek adının Kale demek olduğudur.

Mardin Dara Harabeleri

Dara harabeleri Mardin'in Dara köyünde bulunmaktadır. Dara köyü ise Mardin'den 30 Km güneydoğuda, Mardin-Nusaybin karayolu üzerindedir. Dara harabelerini gezdiğinizde su sarnıçlarını, tiyatroyu, köprüyü, çarşıyı, depoyu görebilirsiniz.

Hasankeyf

Hasankeyf Kalesine geldiğinizde, burada sizleri, rehberlik etmeye çalışan yöre halkının çocukları karşılayacaklar. Bir yandan da yöreye ait kitapları size satmak isteyecekler. Cüzzi ücretler karşılığında onlardan ilginç hikayeler dinleyebilirsiniz. Burada bulunan kafelerde "Şaput" denilen bir tür tatlı su balığını yiyebilirsiniz.

Amed (Diyarbakır)

Şehirde gezmeye başlamadan önceki ilk durak her zaman Hasanpaşa Hanı olacaktır. Bu han aynı zamanda kahvaltıcılar mekanı olarak biliniyor. Tek kişilik bir kahvaltı geldiğinde bitiremeyeceğiniz kadar malzeme getiriyorlar. Hasanpaşa Hanı'nda kahvaltınızı yaptıktan sonra burayı turlayarak, gezinize başlayabilirsiniz.

Mardin

Mardin, en çok uçsuz bucaksız ovasıyla dikkat çekiyor. Şehrin kendisini gezmekten çok şehre dışardan bakmak insanı daha fazla etkiliyor. Mardin'de gezilecek bazı yerler: Deyrulzafaran Manastırı, Mardin Müzesi, İsmail Efendi Evi, Şahtana Ailesi Evi ve bakırcılar...

Dersim (Tunceli)

Tunceli yaklaşık 30.000 kişilik nüfusu ile küçük bir ilimiz. Şehrin merkezinden Munzur Nehri geçiyor. Şehir iki parçadan oluşuyor. Yeni tarafta Vilayet, Stadyum gibi yerler var. Asıl bölge ise Çarşı denilen eski kısım. Çarşıda, Munzur kenarında oturup, çay içip dinlenebileceğiniz güzel mekanlar var.

Civrak Köyü

Civrak Köyü, Tunceli ilinin Nazımiye ilçesine bağlı bir köy. Civrak köyüne gitmek için önce Nazımiye ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Tunceli Merkezden pülümür yolunu takip ettiğinizde 20km sonra sağa doğru Nazımiye ilçesi dönüşüne ulaşıyorsunuz. Buradan 12 km sonra Nazımiye ilçesine varıyorsunuz. İlçe girşine geldiğinizde sola Derova tabelasını takip etmelsiniz. Buradan itibaren 22km sonra Civrak Köyüne ulaşabilirsiniz.

Gola Buyere - Buyer Gölü - Buyer Baba

Buyer Baba, bir ziyaret yeri. Buyer Baba, Tunceli'den yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta bir yerde. Tunceli Merkezden Nazımiye ilçesine dönüş yoluna geldikten hemen sonra solda Kırmızı Köprü göreceksiniz. Buradan içeriye girip, 10km kadar yol yaparak Kocatepe köyüne varıyorsunuz. Buyer için başlangıç noktası Kocatepe köyünden biraz daha ileride. Burada size yolu tarif edeceklerdir.

Düzgün Baba

Düzgün Baba, bir ziyaret yeri. Düzgün Baba, Tunceli'den yaklaşık 1 saat uzaklıkta bir yerde. Nazımiye ilçesinden geçerek gidiliyor. Düzgün Baba'nın yeri Düzgün Baba Dağı diye adlandırılan bir dağın tepesinde bulunuyor. Dağın her iki eteğinde birer Cemevi var. İnsanlar bu Cem Evlerinde kurban kesip ihtiyacı olanlara dağıtıyorlar.

Munzur Gözeleri

Munzur Gözelerinin bulunduğu yerde su oldukça soğuk. Soğutmak için dereye konulan karpuzlar çatlıyor. Anlatıldığına göre bir seferinde büyük bir rakı şişesini bile çatlatmış ve tüm rakı dereye karışmış. Derede yüzmeye herkes cesaret edemiyor. Karşıdan karşıya geçerken bile suyun yarısından sonrasında ayaklarınızı hissetmemeye başlıyorsunuz.

İlgili Rotalar

Kırkmerdiven, Qanîye Hesen, Kepir Yaylaları - Gözeler Köyü

Kırkmerdiven yaylasından, Gözeler köyüne bu sefer şelaleler tarafından değil, diğer yaylalar tarafından geçip İt Yokuşundan aşağı indik. Toplamda 17 km lik bir rota oldu. Ayrıca Qanîye Hesen (Hasanın Çeşmesi) Yaylasından geçerken Erzincan'ın Kemah ilçe sınırına da geçmiş olduk. Böylece iller arası bir geçiş rotası da oldu bu yürüyüşümüz.

Gözeler Köyü - Kırkmerdiven Yaylası

Toplamda 8.5 km uzunluğndaki bu rotanın ilk 7 km si nispeten rahat bir yol. Bu 7km den sonra Kırk Merdiven Şelalelerine ulaşıyorsunuz. Kalan 1.5 de ise Kırk Merdiven Yaylasına çıkışı yapıyorsunuz. Bu 8.5 km de 1400 metrelerden 2200 metrelere kadar çıkıyorsunuz, bu yüzden mesafe kısa olmasına rağmen yorucu bir rota burası.

Mazgirt Kırklar Dağı Tırmanışı

Kırklar Dağı tırmanışı için Mazgirt'in Kale Köyü'nden başlayarak önce Kırklar Dağına çıkıp oradan Mazgirt merkeze inecek bir rota izledik. Toplam mesafe yaklaşık 7.5 km. Zaman zaman dizboyu karlar içinde keyifli bir yürüyüş yaptık. Mart ayında olmamıza rağmen tepelerin kuzay yamaçları hariç çoğu yerde kar yoktu. Yürüyüş için TUDAK'a teşekkürler.

Kırk Merdiven Şelalesi

Kırk Merdiven Şelalesi için Dersim Ovacık içerisinden Gözeler Köyüne giderek yürüyüşe başlıyorsunuz. Yürüyüş yolu çok eğimli olmamasına rağmen, tamamen taş parçaçıklarından oluştuğundan yorucu. Yürüyüşü bitirip tekrar Gözeler Köyüne geldiğinizde ayaklarınızı soğuk suya sokmak en rahatlatıcı şey oluyor. Yüyürüş gidiş-geliş toplam 13km'lik bir mesafede.

İksor Vadisi Yürüyüşü

İksor Vadisi yürüyüşünü Tunceli Dağcılık ve Kamp Sporları Kulübü'nün organizasyonu ile gerçekleştirdik. Bu yürüyüşü, yeni adı Gözen olan İksor Köyüne dere kenarından bir vadi boyunca harika manzaralar eşliğnde yaptık. İksor köyünden 2 km ileride bu derenin kaynaklarından birini görüyoruz. Göze ile beraber tüm yürüyüş 5,5 km sürüyor.

Zel Dağı Tırmanışı

Baharın gelmesiyle Zel Dağı tırmanışını Tunceli Dağcılık ve Kamp Sporları Kulübü'nün organizasyonu ile yaptık. Zel Dağının zirvesi 2300 metre yükseklikte. Parkur neredeyse tamamen tırmanıştan oluşuyor. Sadece iki tepe arasında yapılna geçişte bir düzlük var. Tırmanışın yarısından sonrasını tamamen karda yaptık.