Bölgeler

 Düzce denince ilk akla gelen yerler arasında suyun çekiciliğinden olsa gerek Güzeldere ve Samandere Şelalesi bulunur. Bu şelalelerin yanında gidilebilecek çok güzel yaylalar bulunmaktadır. Pürenli, Balıklı, Derebalık, Kardüz, Sinekli Yaylası bunlardan bazılarıdır. Bolu tarafında ise Abant Gölü ve Yedigöller sizleri bekliyor.

İlgili Yazılar

Bolu - Gölcük Kış Fotoğrafları

Bolu - Gölcük Kış Fotoğrafları

Şimşirlik Samandere Şelalesi - Sinekli Yaylası

Samandere Şelalesinden başlayıp Sinekli Yaylası üzerinden geçerek Abanta doğru, Mart ayının sonunda yapmaya çalıştığımız geçiş sırasında çektiğimiz fotoğraflar. Kar umduğumuzdan çok fazla olduğu için geri dönmek zorunda kaldık. Yol üzerinde Yangın Kulesi diye bir tabela vardı. Bu tabeladan 1 km kadar ileriye gidebildik.

İlgili Yerler

Gölcük

Gölcük, adından da belli olduğu gibi bir gölün etrafında tur atabileceğiniz bir mekandan oluşuyor. Burada bir Kır Gazinosu, bir de kafeterya bulunuyor. Son gittiğimizde işletmelerin her ikisi de kapalıydı. Alanda çocuklar için oyun parkı ve az da olsa piknik masaları mevcut. Araba girişi 5 TL. İçeride tuvaletler ve içme suyu mevcut. Göl kenarı tamamen arnavut kaldırımı ile kaplanmış, çevresi gayet temiz ve bakımlı.

Akçakoca

Akçakoca beldesi turizmin önemini kavramış olsa gerek ki, beldede turist information bürosu bulunuyor. Buradan alacağınız broşür gerçekten de yakınlarda görülebilecek heryeri içeriyor. Yalnız bu broşürün arkasında yer alan kamp alanları içinde Tezel Camping bulunmuyor. Biz size Tezel Camping'i öneriyoruz. Akçakoca yakınlarında gideceğinizi en iyi yerler, Aktaş Şelalesi ve Fakıllı Mağarası.

Aktaş Köyü

Aktaş Köyü, Düzce'nin Akçakoca ilçesine bağlı bir köy. Buranın en meşhur yeri Aktaş Şelalesi. Şelalenin girişine kadar araba yolu bulunuyor. Girişte şirin bir dinlenme alanı var. İşletmenin ismi Aydın Camping. Normalde sadece dinlenmek için kullanılabilecek bir alan. Fakat istenirse çadırda kalınabileceğini söylediler.

Fakıllı Köyü

Fakıllı Köyü, Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı bir köy. Görülmesi gereken en önemli yeri Fakıllı Mağarası. Köyün hemen girişinde Fakıllı Mağarası bulunuyor. Mağaranın içi yaklaşık 15 dakika boyunca gezilecek kadar büyük ve derin.

Hemşin Köyü

Hemşin Köyü, Düzce Akçakoca ilçesine bağlı bir köy. Adını buraya yerleşen Hemşinlilerden almış. Buranın en önemli yeri tarihi Hemşin Camii. Bu cami Osmanlı dönemine ait 130 yıllık bir cami. Çandı denilen özel bir tekniğe uygun olarak birinci katı taş ve ikinci katı çivisiz ahşap ile aslına uygun olarak restore edilmiş.

İlgili Rotalar

Karagöl Yaylası - Belpınar Köyü

Yaklaşık 3-4 saatlik bir yürüyüş yaptığımız bu rota için Ayak İzleri grubuna teşekkür ederim. İstanbul'a tatil için gelmiştim ve arkadaşım yürüyüş yapacaklarını söyleyince hemen dahil oldum tabi ki. Böylece kış gelmeden önceki son güneşli günlerden birini de yakalamış oldum.

Karasu - Maden Deresi Bisiklet

Maden Deresi, Sakarya ilinin Karasu ve Kocaali ilçeleri arasında bulunan bir dere. Haritada bu dere Karasu Deresi olarak görünüyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeninden dolayı adı maden deresi olarak kalmış. Burada Antik Maden Tesisleri diye bir işletme bulunuyor. Şu an sadece günübirlik piknik alanı olarak hizmet veriyor. İşletme çok güzel inşa edilmiş ama şu an inşası durmuş durumda.

Sakarya Maden Deresi - Şelale

Maden Deresi, Sakarya ilinin Karasu ve Kocaali ilçeleri arasında bulunan bir dere. Haritada bu dere Karasu Deresi olarak görünüyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeninden dolayı adı maden deresi olarak kalmış. Burada Antik Maden Tesisleri diye bir işletme bulunuyor. Şu an sadece günübirlik piknik alanı olarak hizmet veriyor. İşletme çok güzel inşa edilmiş ama şu an inşası durmuş durumda.

Samandere Şelalesi - Kocayayla

Rota yaklaşık 10 km uzunluğunda. Kocayayla'da herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Yayladan 1,5 km geride yayla evleri var. Adından da anlaşılacağı üzere yayla, çam ağaçları arasında kalmış geniş bir düzlükten oluşuyor. Kalabalık bir grupla gidildiği takdirde yaylada gece kamp kurup kalabilirsiniz. Yaylaya giden yol, toprak araba yolu; ilk 4 km çıkıştan sonra geri kalan kısım genel olarak düz bir yol.

Şimşirlik Alabalık Tesisleri - Samandere Şelalesi

Kısa bir gezinti yapmak isteyenler için uygun olan bu rota. tamamen asfalt yoldan oluşuyor. Dolayısıyla rotayı sıcak havalarda değilde, bahar, sonbahar yada kış aylarında yapmakta fayda var.

Şimşirlik - Sazköy

Şimşirlik'ten Sazköy 4,5 km uzaklıkta. Rotayı tamamladığınızda gidiş geliş 9 km yapmış oluyorsunuz. Yaklaşık 3 saatte gidiş dönüş yapabilirsiniz. Rota tamamen toprak bir yoldan oluşuyor. Normalde bu yoldan araba geçiyor, fakat dere yükseldiği zamalarda yanyana olan 2 dere geçiş noktası yüzünden arabalar geçemiyor. Rotanın başlangıcı, yani Şimşirlik pansyion 2 derenin birleştiği yerde. Her iki dere geçiş noktası da hemen bu başlangıçta bulunuyor.

Pürenli - Balıklı - Derebalık- Kardüz Yaylaları

Pürenli, Balıklı, Derebalık ve Kardüz yaylalarının bulunduğu yerde 2 si çember olmak üzere 3 adet rota yapabilirsiniz. En güzel rota Derebalık Yaylasında yapacağınız çember rotadır. Kardüz Yaylasını araba ile gitmişseniz şöyle bir gezip, kamp kurmak üzere Balıklı yaylasına gitmenizi öneririz.

İlgili Kamplar

Hindiba Pansiyon

Hindiba Pansiyon, Yedigöller yolu üzerinde bulunan bir işletme. Burası özellikle çocuklu aileler içinde rahatlıkla gelinebilecek bir kamp alanı. İşletme canınızın sıkılmaması için her şeyi düşünmüş. Pinpon masasından, sinema salonuna kadar herşey mevcut. Geceleri de ateş başında sıcak şarabınızı keyifle içebilirsiniz.

Bolu Aladağ Kamp Eğitim Merkezi (Aladağ Gençlik İzcilik ve Spor Kampüsü)

Mekanın en güzel tarafı, işletmenin başında Ogün Bey gibi birisinin bulunması. Size her konuda yardımcı olmaya çalışacaktır. Çekinmeden kendisiyle görüşebilirsiniz. Burası aslında Milli Takımlar için hazırlanmış bir kamp. Kampta konaklama için Otel ve Bungalovlarda bulunuyor. Doğal olarak öncelik Milli Takımlar'da. Eğitim Merkezi 2 alandan oluşuyor. Otel ve bahçesinin bulunduğu alan ile Bungalovların bulunduğu alan.

Yedigöller

Yedigöller en çok sonbahar mevsiminde görülebilecek bir mekan. Göllerin çevrelerinde bulunan ağaçlar yapraklarını gölün üzerine döktüklerinde daha da güzel bir manzara oluşuyor. Yedigöllerin en büyük sıkıntısı arabasız ulaşımın olmaması. Buraya gelmek için mutlaka özel arabanız olması gerekiyor.

Tezel Camping

Tezel Camping uluslararası standartlara sahip ve uluslararası kuruluşlara üye bir camp alanı. Denize sıfır konumlanış. Fakat kayalık kenarında olduğundan kamp içinden denize girilmiyor. Kamp alanının içi oldukça yeşil. Burada oturup gün batımını deniz manzarasıyla izlemek hayli keyifli.

Şimşirlik Kamp Alanı ve Alabalık Tesisleri (Nusret'in Yeri)

Şimşirlik Pansiyon, dere kenarında yer alan genişçe bir arazinin içerisinde bulunyor. Pansiyon'da odalarda konaklamak mümkün olduğu gibi, arazide çadır kurarak da kalabilirsiniz. Evin yanından ilerleyip asma bir köprüden derenin karşısına geçince önünüze çıkan alanda çadır kurabiliyorsunuz. Birkaç tahta masa mevcut.

Güzeldere Şelalesi Mesire Yeri

Güzeldere Şelalesinin üstünde, Orman Bakanlığı'na ait, düz bir çayırdan ve küçük bir ormanlık bölgeden oluşan piknik masalarının ve mangal için taş ocakların bulunduğu sevimli bir mesire yeri.  Alana araba girişi ücretli. Orman Bakanlığı'na ait olan bu yer, 5 yıllığına özel bir işletmeye kiralanmış. 2000 yılından bu yana tesisin bakımından ve güvenliğinden sorumlu olan Hüseyin Bey, değişiklikten sonra da işine devam ediyor. Ailesiyle birlikte tesiste çalışıyor ve alabalık, köfte (Düzce'de özel bir kasaba yaptırıyorlar), köy kahvaltısı, sıcak ve soğuk içecekler, köy tereyağı ve ekmek satılan bir kafe işletiyor.