Bölgeler

 Mersin bölgesi güneyde kalan diğer bölgeler gibi daha çok bahar aylarında gezilecek bir bölge. Tabi sıcaklarda yürüyüş haricinde denizin keyfi de çıkarılabilir. Doğa yürüyüşü yapılabilecek belli başlı yerleri şöyle; Sason Kanyonu, Prensesin Ayak İzleri ismiyle anılan rota, Lamos Kanyonu - Kızkalesi arasındaki Su Kanalı Yolu, Lamos Kanyonu - Kayacı Vadisi, Bolkarlar.

İlgili Yerler

Limonlu

Limonlu Kasabası Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlıdır. Mersinden 45km, Erdemliden 8km uzaklıktadır. Kasabanın adı her ne kadar Limonlu olsada, eski adı Lamos veya Lemas ile daha çok bilinir. Lemas adı, buraya kurulan ve aynı zamanda Yunan mitolojisinde Laistrygon'ların kıralı olan tanrı Lamos'dan gelmektedir. Kasabaya yakın bilinen bazır yerler iunlardır; Kızkalesi, Cennet Cehennem, Kanlıdivane.

İlgili Rotalar

Doktorun Yeri - Lamos Deresi

Doktorun Yeri Limonlu Vadisinde bulunan ve Mersin bölgesinde bilinen , Limonlu Deresi üzerine kurulu bir dinlenme tesisi. Burada kendiniz piknik yapabildiğiniz gibi, işletmeden de yiyecek ve içecek temiz edebilirsiniz. Mersinden Limonlu Kasabası Yaklaşık 45km buradan Doktorun Yerine 10 km daha yol bulunuyor. Kasabaya dolmuşla ulaşabilirsiniz, tesis için özel aracıız olmaslı veya otostop ile ulaşabilirsiniz.

Lamos Vadisi (Limonlu Vadisi - Kayacı Vadisi)

Lamos Vadisi Merisn ilinin Erdemli ilçesine bağlı Limonlu kasabasının bulunduğu yerdedir. Mersine 45km lik bir mesafededir. Vadideki kanyon Lamos deresi boyunca ilerlemektedir. Aynı zamanda kanyon boyunca mağaralar, taş kemerler, eski değirmen ve su kanallarını görebilirsiniz.