Bölgeler

Bölgede gezilecek en güzel yerlerden biri Kapıdağ Yarımadası'dır. Kağıdağ Yarımadası Marmara Denizi içerisinde bulunan yarımadadır. Yarımadanın çevresini dolaşan asfalt bir yol bulunmaktadır. Ama asıl güzellikleri keşfetmek için yarımadanın ortasından geçen köy yollarını kullanmanız gerekir. Bu yol üzerinde kurulu Pomak köyleri bulunmaktadır. 

İlgili Yerler

Mudanya - Tirilye

Mudanya ve Tirilye'nin en güzel yanı İstanbul'da oturanlar için arabaya ihtiyaç duymadan rahat bir ulaşımla gidilebilmesidir. Her iki yerleşim için toplamda bir gece iki günlük tatil yeterli olacaktır. Daha küçük olmasına rağmen daha çok vakit geçireceğiniz yer Tirilye olacaktır.

Cumalıkızık

Cumalıkızık eski bir Osmanlı Köyü. Köyün ismi için iki söylence bulunuyor. Birincisi bölgede bulunan diğer kızık köylülerinin eskiden Cuma namazı için toplandığı köy olması sebebiyle adının Cumalıkızık olduğu, diğeri ise, Osman Gazi'nin, köyün kurulduğu gün olması sebebiyle köye Cumalıkızık adını vermiş olduğu.

Behram Köyü (Behramkale - Assos)

Behram Köyüne, İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Çanakkale yönüne doğru giderken, Küçükkuyu'dan sonra sola Assos tabelası ayrımıyla ulaşılıyor. Köyün adı Behram olmasına rağmen burası artık Assos veya Behramkale olarak tanımlanıyor. 

Sivrice Koyu

Midilli Adasının kuzeyinde, sanıyorum Anadolu'nun Midilli'ye en yakın noktasıdır. Ticari olmaktan çok uzak birkaç pansiyon ve restoran dışında, koyda fazla bir yapı bulunmuyor. Biz üç gün Fehmi'nin yerinde kaldık ve kendisinin yaptığı mütiş balıklardan yeme fırsatına sahip olduk. Eğer denize girmek istiyorsanız, Mayıs ayından sonra gelmelisiniz. Bu mevsimde hava biraz rüzgarlı ve deniz de dalgalıydı.

İlgili Rotalar

Çanakkale - İzmir Bisiklet Turu 4.Gün : Burhaniye Ören - Dikili

Turumuzun 4.gününde Burhaniye Ören ile Dikili arasını pedalladık. Yaklaşık 5 saatte 80 kmlik br yol yaptık. Toplam yükseliş ve düşüşün az olmasından dolayı yine rahat bir yolculuk oldu. Genel olarak sahil boyunca ilerlediğimiz keyifli bir etap oldu bizim için.

Çanakkale - İzmir Bisiklet Turu 3.Gün : Kadırga Koyu - Burhaniye Ören

Çanakkale - İzmir turumuzun üçüncü gününde Kadırga Koyu ile Burhaniye Ören arasını pedalladık. Yaklaşık 6 saatlik bir süre ile 64 km lik yol yaptık. Toplam çıkışımız 250m yi bulmadığı için bugün çok rahat ve dinlene dinlene gittiğimiz bir yol oldu. Yolun tamamında sahil kenarından gittiğimiz için iniş çıkış çok fazla olmadı.

Çanakkale - İzmir Bisiklet Turu 2.Gün : Dalyan - Kadırga Koyu

Çanakkale - İzmir turumuzun ikinci gününde hedefimiz Kadırga Koyu'na ulaşmak oldu. Bu hedefi 67 km lik bir yolla 8 saatte aldık. Rotamızın toplam çıkışı 890m. Rota sonunda yine deniz kenarına indiğimiz için çıktığımız tüm yolu inmiş olduk.

Çanakkale - İzmir Bisiklet Turu 1.Gün : Çanakkale - Dalyan

2014 yılının Eylül ayında Yalova - Çanakkale bisiklet gezisini yaptıktan sonra, bu yıl da devam edip Çanakkale'den İzmir'e kadar tur yapmayı planlamıştık. Bu turu da bu plandan yola çıkarak yaptık. İlk gün Çanakkale Otogardan başlayan yolculuğumuz, yaklaşık 70km lik bir mesafe ile Dalyan Köyünde sona erdi.

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 6.Gün : Biga - Çanakkale

Turumuzun son günü Biga - Çanakkale arasında ana yoldan ilerleyerek geçti. Anayoldan gittiğimiz ve yol temiz olduğu için, en fazla yol yaptığımız gün bugün oldu. Yaklaşık 95km mesafe katederek turumuzu sonlandırdık.

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 5.Gün : Erdek - Biga

Turun 5. gününde Erdek - Biga arasını tamamladık. Yol yaklaşık 70km tuttu. Bugünden itibaren yolumuzu ana yola bağladık. Anayoldan gitmenin dezavantajı tabi ki doğadan uzaklaşmak oldu.

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 4.Gün : Bayramdere - Erdek

Turumuzun en safari içeren rotasını bugün yaptık. Toplamda 60km lik bir rota oldu. Yağışlı zamanlarda arabaların geçemeyeceği stabilize bir yoldan sahil boyunca ağaçlar arasında gitmek çok keyifli oldu. Bu yol Kurşunlu ile Yenice köyü arasındaydı. Yenice köyünden sonrada bizi rüzgar santralleri bekliyordu. Rotayı yine sahilde başlayıp, sahilde bitirdik. Rüzgar santralleri bölgesinde 300 metrelere kadar yükseldik.

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 3.Gün : Mudanya - Bayramdere

Turumuzun en güzel günlerinden birini Mudanya - Bayramdere arasında yaptık. Genel olarak trafikten uzak, hem deniz hem dere, ufak bir görüntüyle de göl manzarası ile bir gün geçirdik. Yaklaşık 75km lik bir mesafe kat ederek Mudanya'dan Bayramdere'ye bağlı Yeniköy sahil beldesine ulaştık.

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 2.Gün : Armutlu - Mudanya

İkinci günümüzde Armutlu'dan Mudanya'ya pedalladık. Bugün 66 km lik bir yol yaptık. Bugünkü rotamızda en fazla 130 metrelere kadar çıktığımız için rahat bir yol oldu. Tüm rota boyunca sadece Gemlik'ten sonra biraz denizden uzaklaştık. 

Yalova - Çanakkale Bisiklet Turu 1.Gün : Yalova - Armutlu

İsviçre'de yaptığım ilk bisiklet turundan sonra Türkiye'de de bir tur yapmaya karar verdim ve önceki tur arkadaşlarımdan Birkan ile beraber Yalova'dan Çanakkale'ye bir haftalık bir sürede tur yaptık. Yaklaşık 420 km lik bir sürüş ile Yalova'dan Çanakkale'ye 6 günde ulaştık. Turumuzun ilk günü Yalova'dan Armutlu'ya kadardı.

İlgili Kamplar

Kabatepe Orman Kampı

İstanbul'dan sadece 4 saat uzaklıkta, bir yandan kamp yapıp, bir yandan da Ege Denizine girmek istermisiniz. Kabatepe Orman Kampı tam size göre bir yer. Kampın en güzel yanlarından birisi, ücreti karşılığında size tahsis edilmiş bir buzdolabı vermeleri. Denizi gerçekten çok temiz. Ayrıca yüzmek için sahil boyunca sıralanmış küçük koylardan birini seçebilirsiniz.

Ant Camping

2-3 günlük bir tatilinizde Kapıdağ Yarımadasını keşfetmek için kalabileceğiniz ve çok rahat edeceğiniz bir kamp alanı. Ant Camping'de tertemiz bir çadır alanı, çam ağaçlarının gölgesi ve deniz sizi bekliyor. Yarımadayı gezmek isterseniz ki mutlaka tavsiye ederiz, burada konaklayıp gönül rahatlığıyla eşyalarınızı bırakıp gezintiye çıkabilirsiniz. 

İlgili Bölgeler

Kaz Dağları

Kaz Dağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayrıldığı bölgede, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde kalan bir yerdedir. Görülebilecek belli başlı yerler; Zeus Altarı, Mıhlı Şelalesi, Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti, Şahin Deresi Kanyonudur.