Bölgeler

Karadeniz bölgesi denince akla ilk gelen yer aslında Kaçkarlar'dır. Fakat Kaçkarlar bölgesi başlı başına kamp alanları, rotalarla dolu olduğundan onu ayrı bir bölge olarak almayı tercih ettim. Böylece özel olarak yazdığım bölgeler dışındaki yerleri buraya aldım. Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri Sinop'tur. O yüzden ilk olarak Sinop'a gidip yazmakla bu bölgeyi siteme koymaya karar verdim.

İlgili Yazılar

Kazım Koyuncu

Haziranın yirmibeşinde olduğumuz bize hatırlatılınca, yakın da olduğumuzdan Çamlıhemşin'den Pançol'a (Yeniköy) giderek Kazım Koyuncu'nun anmasına katıldık. Bizi en çok şaşırtan Cizre'den gelen gençlerdi. Hazırladıkları pankartta şöyle yazıyordu : "Dağların çocuklarından denizin çocuklarına selamlar olsun"

Fatsa Fikri Yaşıyor

Küçük bir karadeniz gezisine Ordu'dan başlayınca Terzi Fikri'nin mezarını ziyaret etmeden olmazdı.

İlgili Yerler

Kümbet Yaylası

Bir karadeniz gezisi yapıyorsanız ve Giresun'dan geçecekseniz Kümbet Yaylası'nı görmeden ilerlemeyin. Nasıl Kaçkarlar deyince akla hemen Ayder Yaylası geliyor ise, Giresun deyince de akla Kümbet Yaylası gelir. Kümbet Yaylası 1600m yükseklikte ve henüz Ayder kadar bozulmamış bir yayla. Buraya çıktığınızda yapacağınız ilk şey o güzel pidesi ile kilo işi et yemek.

Giresun

Giresun ili, Karadeniz sahil yolu boyunca kurulu olan diğer yerleşim yerleri gibi bol bol betonlaşmanın olduğu bir sahil şehri. "Gelişme"yi daha fazla apartman yapmak ile aynı gören anlayış tüm sahil boyunca kendisini gösteriyor. Giresun da gideceğiniz başlıca yerlerden biri Giresun Kalesidir. Kale küçük bir yarımadanın tepesinde kalıyor.

Sinop

Sinop, Türkiye'nin kuzeyde en uç noktası olan İnce Burun'a ev sahipliği yapar. Sinopta sevdiğim şeylerden biri şehre gelen yolun bir geçiş yolu olmaması ve şehirde sonlanmasıdır. Sinop denince akla ilk gelen yerlerden birisi Sinop Cezaevi ve kalesi iken, ilk kişiler ise Sinop'lu Diyojen ve Sinop cezaevinde 1 yıl yatmış, dillere destan şiirlerini yazmış ve bu şiirlerinden türküler yapılmış olan Sabahattin Ali'dir.

İlgili Bölgeler

Kaçkarlar

Kaçkarlar, Karadeniz dendiğinde ilk akla gelen bölgedir. Bu bölge belki de yabancıların yerlilerden daha fazla geldiği bölgelerden biridir. Özellikle İsrail vatandaşlarının bu bölgeye ilgisi büyük. Dolayısıyla buradaki rotalar hakkında ellerindeki bilgiler çok kaliteli. Bu bölgedeki geziler için en az birer haftalık tatil planları yapmanızda fayda var.