Bölgeler

İtalya’ya Ulaşım
Eğer baharı seviyorsanız, İtalya’yı kesinlikle Nisan, Mayıs aylarında tavsiye ederiz. Bu aylar henüz ‘high season’ denilen yoğun sezondan önceki aylar olduğu için hem çok uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz, hem de kalabalıktan uzak ferah bir tatil geçirebilirsiniz. Ucuza uçak bileti bulabilmek için şu sayfaları ziyaret edin ve sık sık ilan edilen kampanyalardan birini yakalamaya çalışın.

Alitalia   www.alitalia.com
MyAir   www.myair.com
Czech Airlines   www.czechairlines.com


Bu havayolu şirketlerinden biriyle kişi başına gidiş dönüş 150 - 200 Euro civarına uçabilme şansınız var.

Vize İşlemleri
Bu yazıyı okuyorsanız çok büyük ihtimalle siz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısınız ve İtalya’ya gidebilmek için Schengen vizesi almanız gerekecek. Biz, vaktimiz olmadığı için vize işlemleri yapan bir şirkete başvurarak vizemizi aldık, ancak gördük ve yaşadık ki bu yöntemle bile 2-3 kez konsolosluğa çağrılabiliyorsunuz, ek evrak götürmek zorunda kalabiliyor ve işiniz, eski işleriniz, aileniz v.s. ile ilgili konularda sorularla karşılaşabiliyorsunuz. İnsana kendini gerçekten kötü hissettiren ve gezmekten bile neredeyse vazgeçirebilecek bir sorun ama maalesef çok yapacak birşeyimiz yok ve istenilen tüm evrakları toparlayıp, vize harcını yatırıp bu işi halletmek gerekiyor. Eğer en az 2-3 yıldır aynı işyerinde çalışıyorsanız ve banka hesabınızda 2000-3000 Euro kadar nakit ve kredi kartlarınızı gösterebiliyorsanız, başvurunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Ama ilk defa Schengen vizesi için başvuruda bulunacaksanız, vize işlemleri yapan bir firmayla anlaşmanızda fayda var.

İtalya İçinde Ulaşım
İnanın, ulaşım gezinizin en kolay kısmı olacak.

Tren
http://www.ferroviedellostato.it/homepage_en.html sayfasından İngilizce olarak her şehirden bir diğerine istediğiniz gün ve saat aralığında saat kaçta ve ne kadara tren olduğunu öğrenebileceğiniz gibi, her tren istasyonunda bulunabilen bilet makinelerinde de aynı sorgulamayı yapabilir, aynı gün yada bir sonraki gün için kolaylıkla ve isterseniz kredi kartıyla da biletinizi satın alabilirsiniz. İtalya içinde ulaşımı sağlayan birkaç çeşit tren bulunuyor. ES Fast, Ic Plus, Ic ve Regional. Uzun bir mesafeyi çok kısa zamanda gitmek gibi bir zorunluluğunuz yoksa, sadece Regional trenleri kullanarak şehirler arası ulaşımınızı en hesaplı şekilde ve gayet konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Regional tren biletlerinin üzerinde tarih, saat yada koltuk numarası yazmıyor. Sadece nereden nereye gideceğiniz ve hangi sınıf bileti olduğu yazıyor. Aldığınız bileti, seyahat edeceğiniz trene binmeden hemen önce, ‘validation’ makinelerinde geçerli hale getirmeniz gerekiyor. Bu makineler biletin üzerine tarih ve saat yazıyor. Basılan tarih ve saatten sonraki trende kullanabilirsiniz. Seyahat sırasında kontrol memuru biletiniz istiyor ve bileti deliyor. Böylece bilet bir daha kullanılamaz hale geliyor. Geçerli hale geitrilmemiş bir biletle yada biletsiz seyahat ediyorsanız cezası var. Bütün tren istasyonlarında, o istasyondan kalkan veya o istasyona varan trenlerin, (sarı renkli panolar) kalkış ve (beyaz renkli panolar) varış saatlerinin haricinde yol güzergahındaki tüm istasyonlardan geçiş saatlerini de gösteren panolar var. Bu panolarda ayrıca trenin hangi perondan kalkacağı veya hangi perona varacağı da yazıyor.

Otobüs, Metro
Şehir içindeki ulaşımınızı metro ve otobüsle sağlayabilirsiniz. Fiyatları farklı olsa da (1-1,20 Euro aralığında) her şehirdeki metro ve otobüs sistemi birbirine çok benziyor. 60 dk- 75 dk yada 90 dk geçerli olan ve T işareti olan büfelerde satılan biletle tek bir metro seferi yapabilir, metrodan sonra süreniz bitmediyse aynı biletle otobüse de binebilir yada süreniz dolana kadar istediğiniz kadar otobüse binebilirsiniz. Anlamamız biraz zaman aldı ama tek biletle iki metro kullanamıyorsunuz yada tuhaf ama gerçek, önce otobüse bindiyseniz bu bileti metroda da kullanamıyorsunuz, Metro için ikinci bir bilet daha almanız gerekiyor. Metro girişlerinde biletinizin üzerine tarih yazan ‘validation’ makineleri var. Zaten gişeden geçebilmek için bileti bu makineye sokmanız gerekiyor. Otobüslerde ise durum biraz farklı. Tarih yazan makineler otobüsün içerisinde ve sizden beklenen, otobüse bindiğiniz anda biletinizi geçerli hale getirebilmeniz için bu makinelere sokup, üzerine tarih - saat yazdırmanız. Bunu bir kez yaptığınızda biletin süresi bitene kadar başka otobüslere binerseniz tekrar yazdırmanız gerekmiyor. Bunu yapıp yapmadığınızı, yani geçerli bir biletle seyahet edip etmediğinizi kontrol eden 2-3 kişilik kontrolör grupları var. 2 haftalık seyahatimiz boyunca otobüste bu kontrolörlere sadece 3 kez rastladık. Biletiniz yoksa yada tarih, saat yazdırmadıysanız 50 Euro cezası var.

Konaklama (Çadır, Bungalov)
İtalya’da en ucuz konaklama yönteminin kamp alanlarında çadırda yada bungalovda kalmak olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. En az yıldızlı yada yıldızsız otellerin bile iki kişilik oda fiyatları 50 Euro’dan başlarken, kendi çadırınız yanınızdaysa iki kişi 23-25 Euro’ya konaklayabilirsiniz. Hostellerde kalmak da ekonomik bir yöntem olabilir ama genellikle bu fiyata yada altına bir hostel bulsanız bile en az 6-8 kişilik odalarda kalmak durumundasınız. Bizim kaldığımız kamp alanlarının tümünde çadır zemini çok konforluydu. Tuvaletler ve duşlar gerçekten çok temiz ve rahat kullanımlıydı. Sanırız ki, İtalya’da bir kamp alanı açmak istendiğinde yerine getirmeniz gereken minimum koşullar var bu yüzden de bizde olduğu gibi, tuvaleti yada duşu olmadığı halde kendini kamp yeri olarak adlandırıp, çadır başına para alan hiç bir yere rastlamadık. Daha da fazlası, kaldığımız tüm kamp alanlarında kafe, restaurant, çamaşır ve bulaşık yıkama yerleri, çamaşırlanızı makinede yıkamak ve kurutmak isterseniz, çamaşır yıkama odaları mevcut. Her kamp alanına girişinizde size bulunduğunuz şehrin küçük bir haritasını, kampa hangi otobüs yada metroyla ulaşım sağlayacağınızı gösteren dökümanlarını veriyorlar, başka bir deyişle turizm ve seyahat için orada olduğunuzun farkındalar ve buna uygun bir hizmet sunuyorlar. Bunun yanında, internet kullanmak isterseniz saati 3-5 Euro arası bir ücret karşılığında kullanabiliyorsunuz. Kendi çadırınız yoksa, bu kamp alanlarında içerisinde yatak bulunan çadır evler yada bungalovlar da mevcut. Bu arada bungalov diye adlandırdıkları evler aslında prefabrik evler. Yani kafanızda Türkiye'deki gibi tahtadan yapılmış evler canlanmasın. Fiyatlar her kampa göre değişiyor ama minimum 20, maksimum 30 Euro. Bir şehre vardınız, yapmanız gereken ilk şey, tren istasyonun çıkışına yakın biryerlerdeki Tourist Information Office’i bulup, önce şehrin detaylı bir haritasını almak ve kampta kalmak istediğinizi söyleyip nasıl gideceğinizin tarifini almak. Daha önceden yerinizi ayarlamak istiyorsanız İtalya’daki neredeyse tüm kamp alanlarının iletişim bilgilerini içeren iki web sayfası var. Bu sayfalardan istediğiniz kamp alanını seçerek, dilerseniz önceden de rezervasyon yapabilirsiniz:

Campeggi   http://www.campeggi.com/en/index.asp
Camping.it   http://www.camping.it/


Bu iki sitenin haricinde bir de bizim kalmaktan çok memnun olduğumuz bir kampın dahil olduğu bir camp sitesi var. Özellikle İtalyanın büyük şehirlerinde kamp yerleri var bu grubun. Sitesine ilk girdiğimizde Türkiye'deki tatil köyleri havasında bir yere benzediğinden hemen uzaklaşmak istemiştik ama gidip görünce hiçte öyle olmadığını anladık. Eğer bu sitedeki şehirlerde kalırsanız tercih etmenizi öneririz. Adresi : http://www.ecvacanze.it/

Yeme İçme
İtalya'da herkesin bildiği gibi en çok tüketilen yiyecek pizza ve makarna. Sık sık karşınıza çıkacak olan pizza dükkanlarında çok farklı malzemelerle yapılmış pizzalar bulabilirsiniz. Bu dükkanlarda genellikle oturacak yer bulunmuyor. Pizzanızı paket yaptırıp alıyorsunuz, bu yüzden de bir restaurantta oturup yemek yemekten daha hesaplı. 
Forno denilen fırınlarda da farklı çeşitlerde tuzlu ve tatlı hamur işlerini, pastaları uygun fiyata bulabilirsiniz.  
İtalyanlar kahvaltıda çogunlukla capuccino ve croissant yiyorlar. Bar denilen cafelerde sabahları sade, çikolatalı yada reçelli croissant ve kahve servisi yapılıyor. İnsanlar da sabahları bu barlara uğrayıp kahvalatılarını yapıp işlerine gidiyorlar.
Kahve diye adlandırdıkları içecek espresso olarak bildiğimiz küçük fincanda servis edilen sert kahve. Nescafe için 'no es cafe' (kahve değil) esprisi yapılıyor ve anladığımız kadarıyla pek tüketilmiyor. Nescafe'ye en yakın kahve 'americano coffee' dedikleri kahve. Çay da sadece sallama çay olarak tüketiliyor. Doğal olarak demleme çay bilinmiyor.
İtalya'da çoğu musluklardan su içilebiliyor. Satın almak isterseniz üzerinde 'acqua minerale naturale' yazan sular soda, 'acqua naturale' yazanlar ise gazsız sular. Bazen bu da karışabiliyor, gazsız su içmek istiyorsanız satın alırken sormanızda fayda var.
Menü servisi yapan hesaplı restaurantlar da bulabilirsiniz. Anlaşılan o ki pek çorba kültürleri yok. Yemeklere makarnayla başlıyorlar ve bu başlangıç yemeğine 'prima piatti' diyorlar. 'secondo piatti' yani ikinci yemek olarak da etli yada tavuklu bir yemek yada vejeteryanlar için karışık bir sebze yemeği servis ediyorlar. Son olarak da bir tatlı yada meyve yiyorlar.  
Her köşe başında bulabileceğiniz dondurmacı dükkanları da gösteriyor ki İtalyanlar dondurmayı gerçekten çok seviyorlar.

Birkaç Önemli Nokta
Kredi Kartı Kullanımı
İtalya’da bizi en çok şaşırtan durum kredi kartı kullanımının hiç yaygın olmamasıydı. Kafe ve restaurantların neredeyse tamamında kredi kartı geçerli değil. Geçerli olan yerlerde bile kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde kasadaki kişi çok mutsuz oluyor. Mümkünse nakit almaya çalışıyor fakat kapıda Visa, Master geçerli yazısı varsa tabi ki zorunlu olduğu için oflaya puflaya kabul ediyor. Birden fazla kasası olan Supermarketlerde kredi kartı geçerli. Kamp alanlarının da çoğunda geçerli ancak minimum 100 Euro gibi sınırı olanlar yada hiç bir şekilde kredi kartı kabul etmeyen yerler de var. Turist Informationdan kamp yerinin bilgisini aldıktan sonra oraya gitmeden önce telefonla koşullarını sorabilirsiniz. Şehiriçi metro ve otobüs biletlerinizi sadece nakitle alabiliyorsunuz. Şehirlerarası tren biletlerini satın alırken kredi kartı kullanabiliyorsunuz.

Yoğun Sezon
Bizim tatilimiz Nisan’ın son iki haftasına geldiği için ne tren bileti bulmakta ne de kamp alanlarında yer bulmakta sorun yaşamadık ancak 1 Mayıs resmi tatil olduğu için 1-2-3 Mayıs’a gelen hafta sonunda trende neredeyse oturacak yer bulamyorduk ve kamp alanları da oldukça doluydu. Bu yüzden eğer tatilinizi ‘high season’ dedikleri yaz aylarına getirecekseniz hem konaklama için biraz daha fazla para ödemeyi hem de bazı tren yolculuklarınızı ayakta yapmayı göze almanız gerekebilir.

İlgili Yerler

Bologna

Floransa'nın kuzey doğusunda, Venedik'in güney batısında kalan bu küçük İtalya şehri,  turistik hale gelmemiş, sakin, sessiz ve sevimli bir yer. Eğer İtalya tatiliniz için yeterince vaktiniz var ise ve Floransa ile Venedik arasında küçük bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz uğramanızı tavsiye edebileceğimiz bir şehir.

Genova

İtalya'nın Liguria olarak adlandırılan bölgesinin en büyük liman kenti olan Cenova, gerçekten de tam bir liman kenti. Şehrin ana merkezi sahilin hemen kenarında kurulu. Sahilde yer alan 'The Porto Antico - Old Port' dedikleri eski liman  ve 'Aquarium' sualtı müzesi en çok ilgi çeken yerlerden.

Floransa

Arno nehrinin iki kıyısında kurulu olan Floransa, sanat müzeleri,galerileri, tarihi ve Ponte Vecchio köprüsü ve meydanı ile ünlü muhtemelen en sevilen İtalya kentlerinden biri. Şehrin merkezi kadar şehrin dışında kalan kırsal kesimler de özellikle şarap ve yemek meraklıları için ilgi çekici.

Milano

İnşaatı 400 yıl sürmüş olan Duomo ve Castello Sforzeco, Milano'da görmeniz gereken yerlerden. Şehrin merkezindeki gezilecek yerleri yaya olarak dolaşabilirsiniz.

Bergamo

Bergamo'ya Milano'dan trenle ulaşabilirsiniz. Bergamo iki kısımdan oluşuyor. Aşağı taraftaki Yeni Şehir ve yukarıda bulunan Eski Şehir. Aşağıdan yukarıya çıkış çok keyifli. Teleferikle de çıkılabiliyor ama yürümenizi tavsiye ederiz. Yukarıdaki sokakların yerleri arnavut kaldırımına benzer iri çakıl taşlarından yapılmış. Yukarıdan şehrin manzarası da güzel. Yukarıda gayet çekici pastaneler bulunuyor.

Pisa

Pisa Kulesi'ni tek başına bir yapıt olarak düşünmüştük hep. Meğer bu ünlü kule, Piazza dei Miracoli'de (Mucizeler Meydanı) bulunan şehir katedralinin çan kulesiymiş. Pisa şehri, Arno nehri kıyısının iki yanına kurulu, İtalya'nın en ünlü üniversitesi olan Pisa Üniversitesi'nin de bulunduğu küçük ve sevimli bir şehir.

Roma

Tam bir açıkhava müzesi olan Roma'da gezip görebileceğiniz çok sayıda meydan, çeşme, müze ve park bulunuyor. Vatikan şehrinin de içinde bulunduğu Roma'yı çok da yorulmadan keyifle gezebilmek için en az 3-4 gün ayırmanızda fayda var.

Siena

Floransa'dan tren ile 1 saatte Sienaya gelebilirsiniz. Küçük bir şehir, yaya olarak 3-4 satte şehrin ana meydanlarını ve sokaklarını gezebilirsiniz.

Venedik

Venedik, gerçekten de hayal ettiğimiz gibi bir masal şehri. Sokakların çoğu su altında kaldığından, şehir içinde ya labirent gibi sokaklarda köprülerden geçerek yada kayıklarla geziyorsunuz.  Festival zamanını göremedik ama maske satan dükkan sayısından belli ki çok renkli bir karnaval yaşanıyor bu şehirde.

İlgili Kamplar

Camping Fusina Tourist Village

Çadırlar için oldukça geniş bir alanı olan bu kampta, çadır konaklama ücretinden sadece 5 Euro fazlasına bungalovda da kalabilirsiniz. Bungalov içerisinde iki tane tek kişilik yatak, giysi dolabı, ısıtıcı, klima bulunuyor. Tuvalet ve duş dışarıda. 

Camping Hotel Citta di Bologna

Sessizliğe çok önem veren, sakin, düzenli ve tertemiz bir kamp alanı. Sessizlik ve misafirlerin rahatı o kadar önemli ki, sabah 7'den önce kamp alanından ayrılmak istiyorsanız aracınızı geceden dışarı çıkartmak zorundasınız. Bu saatten önce kesinlikle motor sesi duymak mümkün değil. 

Camping Village Roma

Roma Şehrini gezmek istiyorsanız ve çadır yada bungalovda kalmayı tercih ediyorsanız, en fazla iki otobüs ile yada bir otobüs ve bir metro ile şehrin heryerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz 24 saat güvenliği olan bir kamp alanı.

Camping Village Torre Pendente

Pisa Kulesi'ne sadece 800 m uzaklıktaki bu kamp alanı, ağaçlarla kaplı ve sessiz bir mekan. İnsana gerçekten huzur veren Pisa şehrinin ruhuna uygun bir kamp alanı.