Bölgeler

Düzce denince ilk akla gelen yerler arasında suyun çekiciliğinden olsa gerek Güzeldere ve Samandere Şelalesi bulunur. Bu şelalelerin yanında gidilebilecek çok güzel yaylalar bulunmaktadır. Pürenli, Balıklı, Derebalık, Kardüz, Sinekli Yaylası bunlardan bazılarıdır. Bolu tarafında ise Abant Gölü ve Yedigöller sizleri bekliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi, ülkenin Batısında yaşayanlar için fazla bilinmeyen bir bölge. Belki de bu yüzden doğal ortamlar çok daha az bozulmuş durumda.

Ege bölgesi deniz kıyısı olarak İzmir, Aydın, Muğla illerinden oluşuyor. Muğla denildiğinde zaten Likya yoluyla birlikte yürüyüş rotaları başlıyor, o yüzden Muğla'yı ayrı bir bölge olarak ekledim.

İstanbul, tüm ilçelerini içine katarak düşünüldüğünde bir bölge olmayı hakedecek büyüklüktedir. Tabi kamp, gezi alanları daha çok Şile, Ağva, Çatalca gibi merkeze uzak yerlerde bulunmaktadır.Yine de İstanbul dışında yaşayan insanlar için kamp yapmaya İstanbula gidiyorum demek ürkütücü gelebilir.

Eğer baharı seviyorsanız, İtalya’yı kesinlikle Nisan, Mayıs aylarında tavsiye ederiz. Bu aylar henüz ‘high season’ denilen yoğun sezondan önceki aylar olduğu için hem çok uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz, hem de kalabalıktan uzak ferah bir tatil geçirebilirsiniz.

İzmit özellikle İstanbul'a yakın olması dolayısıyla, İstanbul'da oturanlar için hafta sonları çok rahatlıkla gidilebilecek bir bölge. Bölge gezi alanları açısından oldukça çeşitli ve hem kış hem de yaz ayları için gezilere oldukça uygun. Aynı rotalar farklı mevsimlerde görülmeye değer.

Kaçkarlar, Karadeniz dendiğinde ilk akla gelen bölgedir. Bu bölge belki de yabancıların yerlilerden daha fazla geldiği bölgelerden biridir. Özellikle İsrail vatandaşlarının bu bölgeye ilgisi büyük. Dolayısıyla buradaki rotalar hakkında ellerindeki bilgiler çok kaliteli. Bu bölgedeki geziler için en az birer haftalık tatil planları yapmanızda fayda var.

Karadeniz bölgesi denince akla ilk gelen yer aslında Kaçkarlar'dır. Fakat Kaçkarlar bölgesi başlı başına kamp alanları, rotalarla dolu olduğundan onu ayrı bir bölge olarak almayı tercih ettim. Böylece özel olarak yazdığım bölgeler dışındaki yerleri buraya aldım. Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri Sinop'tur. O yüzden ilk olarak Sinop'a gidip yazmakla bu bölgeyi siteme koymaya karar verdim.

Kaz Dağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayrıldığı bölgede, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde kalan bir yerdedir. Görülebilecek belli başlı yerler; Zeus Altarı, Mıhlı Şelalesi, Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti, Şahin Deresi Kanyonudur.

Likya olarak adlandırılan bölge, Fethiye ve Antalya Körfezi arasında kalan Teke Yarımadası üzerindedir. Fethiye'den başlayıp Antalya'ya kadar uzanan bu yolun tamamı 509 km dir.1996 da Garanti Bankası sponsorluğunda yol üzerinde uluslararası standartlara uygun bir işaretleme sistemi oluşturulmuş. Garanti Bankasının bu işaretleri yeşil-beyaz renklerdedir.

Bölgede gezilecek en güzel yerlerden biri Kapıdağ Yarımadası'dır. Kağıdağ Yarımadası Marmara Denizi içerisinde bulunan yarımadadır. Yarımadanın çevresini dolaşan asfalt bir yol bulunmaktadır. Ama asıl güzellikleri keşfetmek için yarımadanın ortasından geçen köy yollarını kullanmanız gerekir. Bu yol üzerinde kurulu Pomak köyleri bulunmaktadır.

Mersin bölgesi güneyde kalan diğer bölgeler gibi daha çok bahar aylarında gezilecek bir bölge. Tabi sıcaklarda yürüyüş haricinde denizin keyfi de çıkarılabilir. Doğa yürüyüşü yapılabilecek belli başlı yerleri şöyle; Sason Kanyonu, Prensesin Ayak İzleri ismiyle anılan rota, Lamos Kanyonu - Kızkalesi arasındaki Su Kanalı Yolu, Lamos Kanyonu - Kayacı Vadisi, Bolkarlar.

Muğla bölgesi bir miktar Likya yolunu da kapsamaktadır. Ama bu bölgede gidilmesi gereken ilk yer, daha fazla bozulmadan Akyaka ve özellikle Akyaka'ya bağlı Akbük Koyudur. Bu koy meşhur deniz foku Badem'in de uğrak yeri olan koydur.

Trakya Bölgesi özellikle Marmara Denizinin kuzey sahili ve Saros Körfezi ile öne çıkıyor. Marmara denizinden faydalanmak için bölgenin yaz aylarında gezilmesini önerebiliriz.